Foto: SHUTTERSTOCK

Vai odi, kas izplata Zikas vīrusu, var atceļot līdz mums? 0

Cik bīstams Latvijā ir Zikas vīruss? Vai šie odi var izplatīties arī pie mums? MĀRA L. JŪRMALĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Latvijā ir aptuveni 30 sugu odi, kuru attīstība norit peļķēs, grāvjos, bedrēs, ezeros, dīķos u.c. ūdenstilpēs. Vietējās izcelsmes odu pārnestas infekcijas Latvijā nav reģistrētas, tomēr, uzturoties dabā, īpaši mitrās vietās, no šo kukaiņu dzēlieniem vajadzētu izvairīties, lietojot repelentus un valkājot apģērbu, kas maksimāli apsedz ķermeni odu aktivitātes laikā.

Risks palielinās, ceļojot uz tropiskajām valstīm, tādēļ dažkārt Latvijā reģistrē no tām ievestus odu pārnesto infekcijas slimību gadījumus – malāriju un Denges drudzi, retāk – Čikungunjas drudzi, ar ko tūristi inficējas Āfrikā, Āzijā, Centrālamerikā un Dienvidamerikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tettere informē, ka 2015. gadā ar malāriju Latvijā slimoja viens cilvēks, Denges drudzis pērn reģistrēts pieciem Latvijas iedzīvotājiem. Viņi bija inficējušies pārsvarā Indijā, Taizemē un Indonēzijā. Līdz šim Latvijā reģistrēti tikai divi ar Čikungunjas drudzi saslimušie, kuri ar to inficējušies Centrālamerikā un Dienvidamerikā.

Ļoti reti odi pārnēsā filāriju (parazītu) Dirofillaria repens, kas izraisa filariozi. Šī slimība Eiropā sastopama Vidusjūras baseinā (galvenokārt Itālijā, Francijā, Grieķijā un Spānijā), Ungārijā, Horvātijā, Slovākijā, ir izplatīta Āfrikā, ASV, Japānā, Āzijā, Austrālijā. Latvijā līdz 2011. gadam tā bijusi četriem iedzīvotājiem.

Ar Zikas vīrusu var inficēties pēc Aedes ģints odu dzēlieniem, bet Latvijā nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Pastāv iespēja, ka tūristi savā organismā vīrusu var atvest arī pie mums. Tomēr Latvijā tas nevar izplatīties, jo infekciju pārnēsā tropu odi, kas nedzīvo mūsu klimata ap­stākļos. Tiesa, Zikas vīrusu var nodot ar spermu, kur tas var būt gan pirms slimības simptomu parādīšanās, gan pēc izveseļošanās. Pašlaik precīzi nav zināms, cik ilgi vīruss var saglabāties spermā vīriešiem, kuri Zikas vīrusa slimību ir pārslimojuši. Tāpēc ceļotājiem, kuri apmeklējuši riska apgabalus Centrālamerikā un Dienvidamerikā, Dienvidaustrumu Āzijas un Klusā okeāna salās un dažās Āfrikas valstīs, iesaka 28 dienas pēc infekcijas skartās teritorijas atstāšanas atturēties no asiņu vai cita bioloģiskā materiāla nodošanas.

! Ar Zikas vīrusu nav iespējams inficēties, saskaroties ar slimnieku vai lietojot uzturā kādu pārtikas produktu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.