LETA

Vaidere lūdz Junkeram nopietni izvērtēt plānus doties uz forumu Krievijā 7

Eiropas Komisijas (EK) prezidentam Žanam Klodam Junkeram būtu nopietni jāizvērtē plāni doties uz Sanktpēterburgas Starptautisko ekonomikas forumu, ņemot vērā vairākus ar to saistītos riskus turpmākajās Eiropas Savienības (ES) attiecībās ar Krieviju, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā Eiropas Parlamenta (EP) deputātes Ineses Vaideres (V) nosūtītās vēstules kopija.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Vēstules kopijā, kura datēta ar 7.jūniju, sākotnēji norādīts, ka Junkera plāns piedalīties Sanktpēterburgas Starptautiskajā ekonomikas forumā 16.jūnijā, kur viņam paredzēta tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, radījis neizpratnes vilni starp valstu vadītājiem un vairāku valstu iedzīvotājiem.

Politiķe arī atgādinājusi, ka Krievija joprojām nav veikusi būtisku progresu Minskas vienošanās izpildē, kas skaidri apliecina to, ka Krievija nerespektē ES pamata principus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēstulē, kuras kopija nosūtīta arī Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas līderim Manfredam Vēberam, Junkers aicināts aizdomāties par to, ka šāda vizīte tiks uztverta par Putina piekoptās politikas pieņemšanu. Tāpat vērsta uzmanība uz to, ka Krievijas mediji šādu EK prezidenta vizīti uztvers un attēlos kā Putina uzvaru pār Eiropas Savienību (ES), kas gatava atkāpties no saviem principiem.

Līdz ar to šāda vizīte vājinās ES pozīcijas, bet stiprinās Putinu pirms ES lēmuma saistībā ar sankciju pagarināšanu. Vaidere brīdina, ka šāda rīcība izsauks apjukumu ES dalībvalstu starpā.

Politiķe lūdz Junkeru aizdomāties arī par gaidāmo Lielbritānijas referendumu par tās turpmāko dalību ES, aicinot aizdomāties par signāliem, ko šāda vizīte varētu sūtīt Lielbritānijas vēlētājiem, liecina vēstules kopija.

Jau ziņots, ka Igaunijas ārlietu ministre Marina Kaljuranda paudusi šaubas, vai nepieciešama Junkera plānotā vizīte Krievijas pilsētā Sanktpēterburgā, un ieteikusi Junkeram aicināt Krieviju pildīt tās starptautiskās saistības.

“Ja EK prezidents Junkers nolemj tikties ar Krievijas vadītājiem, tad es gaidu, ka viņš skaidri paudīs ES kopējo nostāju par ES-Krievijas attiecībām un pirmkārt aicinās Krieviju pildīt tās starptautiskās saistības, kuras attiecas uz Eiropas drošību un cilvēktiesībām, izbeigt agresiju Ukrainā un nelikumīgo Krimas aneksiju,” paziņoja Kaljuranda.

“Vai EK prezidenta piedalīšanās starptautiskā biznesa forumā Sanktpēterburgā ir strikti nepieciešama laikā, kad ES ir pamatoti noteikusi ekonomiskas sankcijas pret Krieviju, ir cits jautājums,” teica Kaljuranda.

Paredzēts, ka Junkers jūnijā apmeklēs Krieviju un tiksies ar tās prezidentu Putinu. Tā būs pirmā kādas ES institūcijas vadītāja vizīte Krievijā, kopš ES un ASV 2014.gada martā noteica sankcijas pret Maskavu par Krimas aneksiju un agresiju Ukrainā.

Reklāma
Reklāma

Junkers ir ielūgts un plāno piedalīties Sanktpēterburgas Starptautiskajā ekonomikas forumā 16.jūnijā. Šī ikgadējā politiķu, uzņēmēju un domātāju sanāksme bieži tiek raksturota kā Pasaules ekonomikas foruma Davosā Putina versija.

EK preses sekretārs Margaritis Shins ir paziņojis, ka Junkers šajā vizītē “izmantos iespēju, lai nodotu Krievijas vadībai un plašākai sabiedrībai ES redzējumu par pašreizējām ES-Krievijas attiecībām”.

Atbildot uz jautājumu, vai Junkeram būs tiešas sarunas ar Putinu, Shins pavēstīja, ka “prezidents Putins arī apmeklēs [forumu] un ir acīmredzams, ka diviem līderiem būs jātiekas, jo viņi apmeklē to pašu forumu”.

Shins atgādināja, ka Junkers G7 samitā paudis, ka Krievijai noteikto sankciju atcelšana ir atkarīga no Minskas vienošanās izpildes.

Pret šo Junkera vizīti ir ASV, vairākas Eiropas valstis un pat daži viņa personāla darbinieki sakarā ar bažām, ka šī vizīte stiprinās Putina pozīcijas tieši pirms lēmuma par ekonomisko sankciju pagarināšanu pret Maskavu, ziņo žurnāls “Politico”.

“Politico”, atsaucoties uz diplomātiskiem avotiem, raksta, ka vairākas valstis, tostarp Lielbritānija, ASV un dažas no Baltijas un Centrāleiropas valstīm, privāti paudušas satraukumu par to, ka Junkera piedalīšanās pasākumā Krievijā ir ar skaidru mērķi spodrināt Putina kā politiķa reputāciju un var tikai atbalstīt Krievijas pozīciju delikātā momentā, kad tiek debatēts par sankciju pagarināšanu.

Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess netieši kritizēja plānoto Junkera vizīti, sociālajos medijos ievietojot saiti uz rakstu, kurā bija detalizēti raksturota kritika, kādu izpelnījusies plānotā vizīte.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.