Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Vai zini, kur atrodas tavs bērns? Drošības pulkstenis ļauj sekot līdzi savas atvases gaitām 0

Kādas ir iespējas strādājošiem vecākiem sekot līdzi sava mazā skolasbērna gaitām, izmantojot modernās tehnoloģijas? Kā tās darbojas praksē?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Zināt, ko dara un kur atrodas bērns, ir ne tikai sirdsmiers vecākiem, bet arī mūsdienu laikmeta drošības pamatnoteikums. Par atvases gaitām pēc skolas, nokļūšanu uz pulciņiem īpaši norūpējušies mazo klasīšu skolēnu vecāki, jo bērns vēl ir nepieredzējis un var apjukt, nomaldīties vai iekļūt bīstamā situācijā. Ja vecāki strādā un vecvecāki nevar palīdzēt, visdrošākais risinājums ir auklīte, kas izvadā uz pulciņiem, raugās, lai bērns izmācās un paēd.

Kontrolēt bērnu var ar mūsdienu modernajām tehnoloģijām – īpašu viedtālruņa aplikāciju un drošības pulksteni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Drošības pulksteņi – maksimāla vecāku kontrole

Lai bērnu pasargātu no aizraušanās ar spēlītēm mobilajā tālrunī, sociālajiem tīkliem un viedtālruņa aplikācijām, labs risinājums ir drošības pulkstenis. Ja telefons nereti tiek aizmirsts somā vai citā telpā, pulkstenis vienmēr ir uz rokas.

No drošības pulksteņa iespējams piezvanīt un saņemt zvanus, nosūtīt SMS un saņemt tās. Ja vecāks savā telefonā uzstāda pulksteņa komplektācijā esošo aplikāciju, globālās pozicionēšanas sistēma (GPS) nodrošina iespēju sekot bērnu atrašanās vietai reālajā laikā. Vēl vairāk – pieaugušais kartē uzstāda drošības zonu, piemēram, teritoriju ap skolu, bērnudārzu, māju, un brīdī, kad bērns no tās iziet, uz pieaugušā telefonu atnāk SMS ar brīdinājumu. Uzstādot pārvietošanās ātruma brīdinājumu, tiks saņemta ziņa, kad bērns būs iekāpis transportlīdzeklī.

Papildu drošību garantē tas, ka vecāki saņem brīdinājuma īsziņu, ja bērns noņēmis pulksteni vai tā akumulatoram tuvojas izlāde. Ierīcei ir litija 400 mAh akumulators, kura darbības ilgums ir līdz 30 stundām, tāpēc, no rīta uzlādēta, tā ar garantiju darbosies visas dienas garumā. Ja tomēr gadās situācijas, kad akumulatora uzlādes līmenis samazinās līdz 20–30%, vecāki aplikācijā var aktivizēt enerģijas taupīšanas režīmu, tā nodrošinot pulksteņa maksimāli ilgu darbības laiku. Pulksteni izslēgt iespējams tikai no aplikācijas vecāku tālrunī, bērns pats to nevar izdarīt.

Reklāma
Reklāma

Pulkstenī atrodas SOS poga, ko piespiežot, nekavējoties tiek nodots signāls vecākiem, arī pulkstenis automātiski zvana vecākiem. Mobilās aplikācijas kartē var redzēt aptuveno vietu, no kuras nosūtīta ziņa. Ja bērns ar pulksteni uz rokas atrodas GPS satelītiem viegli sasniedzamā vietā (pļavā, parkā vai citā atklātā vietā), viņa atrašanos iespējams noteikt ar precizitāti līdz 10 metriem, savukārt pilsētās un vietās, kur ēkas ierobežo uztveršanu, precizitāte var būt 100 un vairāk metru.

Drošības pulksteņi nodrošina kontroli par bērna zvaniem un viņam saņemtajiem zvaniem. Iespējams ievadīt piecus tālruņa numurus, kuriem bērns var piezvanīt, un norādīt numurus, no kuriem iespējams sazvanīt bērnu. No citiem numuriem bērns zvanu nesaņems. Vienu pulksteni var piesaistīt abu vecāku viedtālruņiem, tāpat vairāku bērnu pulksteņus var pieslēgt vienam tālrunim.

Kā tas darbojas praksē?

Foto – Shutterstock

Lai saprastu, kā drošības pulkstenis darbojas praksē, testējām MyKi Watch ierīci. Ja pulkstenis bērnam ir uz rokas, tas nozīmē, ka ierīce pakļauta mitruma un putekļu ietekmei. Lietojot šo pulksteni 1,5 mēnešus uz pirmklasnieka rokas, kurš to nenoņēma nevienu dienu, jāsecina, ka mitrumizturība ir laba. Baseinā ar to nepeldējās, bet rokas mazgāja un šļakstījās – ierīce joprojām darba kārtībā. Bērniem pulksteņi patīk, jo tie pieejami košās krāsās, aprocei ir elastīgs materiāls. Pulksteņa ekrāns ir ļoti mazs un burtiņi sīki.

Pēc ierīces tehniskajiem datiem, pulkstenis atrašanās vietu atjauno ne retāk kā reizi minūtē un informē par to, izmantojot Google Maps karti, kuras darbojas tandēmā ar speciāli šiem pulksteņiem izstrādāto aplikāciju. Praksē viss nav tik raiti un nevainojami. Pusotra mēneša laikā bija gana daudz situāciju, kad ierīce informē par bērna iziešanu no drošās zonas, pulksteņa noņemšanu un uzlikšanu tikai divas stundas pēc tam. Tas satrauc vecākus un liek veltīgi zvanīt uz pulksteni, lai noskaidrotu, kas atgadījies.

Testa laikā arī bija gadījums, kad vecākam uz telefonu pienāk ziņa, ka bērna nav skolā, un kartē var redzēt, ka atvase konkrētajā brīdī staigā pa K. Valdemāra ielu (bet skola ir Pārdaugavā). Mamma nekavējoties zvanīja bērnam, kurš bija klasē. Fonā varēja dzirdēt, kā skolotāja dusmojas, ka bērns stundas laikā runā.

Kāpēc rodas kļūmes?

Kā skaidroja mobilo sakaru operatora Bite mārketinga direktore Diāna Šmite, bērnu drošības pulksteņi brīdinājuma SMS nosūta vienmēr, kad ir uztvēruši GPS satelītu signālu un aprēķinājuši atrašanās vietas koordinātes. Tomēr ir iespējamas situācijas, kad pulkstenis nevar uztvert GPS signālu, tāpēc tas pārslēdzas uz mobilā tīkla bāzes staciju, un atrašanās vietas precizitāti ietekmē staciju izvietojums. Pilsētas vidē GSM tīkla iespēja noteikt pulksteņa atrašanās vietu  salīdzināma ar GPS tehnoloģijas nodrošināto precizitāti, bet lauku apvidū, kur attālums starp mobilo sakaru bāzes stacijām ir vairāki kilometri, ierīces atrašanās vietas precizitāte būs no pāris simtiem metru līdz pat dažiem kilometriem. Šādos gadījumos brīdinājuma ziņu vecāki var saņemt ar kavēšanos. Diāna Šmite atzina, ka šādi sistēmas misēkļi ir tieši saistīti ar GPS signāla pārraides un uztveršanas tehnoloģiskajām īpatnībām.

Atrodoties telpās, bērnu drošības pulkstenis uztver arī tādu GPS satelītu signālu, kas atstarojas no tuvumā esošajām celtnēm. Satelītiem pārvietojoties, uztvertais signāls var nedaudz atšķirties, ietekmējot pulksteņa atrašanās vietas rādījumus. MyKi Touch pulksteņiem šo problēmu var risināt, aktivizējot pakava formas ikonu, jo tad visi tuvumā esošie GPS punkti sagrupēsies.

Tāpat ziņojums par bērna atrašanās vietu var kavēties, ja bērns ieiet drošajā zonā pirms tās definētā darbības laika. Piemēram, ja tas uzstādīts no plkst. 9 līdz 11, bet bērns tajā ienāk plkst. 8.55, paziņojums uz vecāku telefoniem nepienāk. Šādā situācijā pieaugušais paziņojumu saņems tikai tad, ja bērns uzstādītajā laikā izies no zonas un pēc tam atkal atgriezīsies. Tas var radīt nepareizu priekšstatu, ka paziņojums pienācis ar novēlošanos. Tādējādi, lai izvairītos no liekiem kreņķiem, laika iestatījumiem drošajām ziņām ieteicams definēt ar nelielu rezervi. Piemēram, ja bērnam skolā stundas sākas plkst. 8.30, drošās zonas iestatījumos vēlams norādīt laiku, kad bērns parasti ierodas skolā, piemēram, plkst. 8.10.

UZZIŅA

• Bērnu drošības pulksteņi maksā, sākot no 25 eiro. Papildus jāiegādājas SIM karte ar pieslēgumu.

• Iegādājoties drošības pulksteni ar Bite pieslēgumu, tajā iekļautas 200 sarunu minūtes, 50 īsziņas un 200 MB interneta apjoms. Pieejami divi modeļi – MyKi Watch un MyKi Touch. Pēdējam ir nelielas priekšrocības, piemēram, skārienjutīgs ekrāns, 10 papildu numuri telefonu grāmatā. Cena – 5–6 eiro mēnesī (pieslēgums + pulkstenis uz 24 mēnešiem).

Aplikācijas bērnu kontrolei

Viedtālruņu īpašnieki var lejuplādēt virkni aplikāciju, ar kuru starpniecību iespējams sekot, kur bērns pārvietojas. Vispirms vecāks lejuplādē aplikāciju un pēc tam nosūta uzaicinājuma kodu pārējiem ģimenes locekļiem. Aplikācijas pēc sava darbības principa ir līdzīgas un strādā gana labi, līdz bērns neizslēdz telefonā GPS vai internetu. Tajās var redzēt katra grupas dalībnieka baterijas uzlādes līmeni un atrašanās vietu konkrētajā brīdī. Visi ģimenes locekļi var izveidot vienotu grupu, tā visas dienas garumā redzot, kur katrs atrodas. Būtiskākās atšķirības ir enerģijas daudzums, ko pro­gramma patērē no telefona baterijas, un kartes kvalitāte. Lielākoties aplikācijām ir maksas varianti ar precīzāku lokalizācijas vietas noteikšanu (arī bez interneta pieslēguma) un dažādiem papildu uzlabojumiem. Izmēģinājām trīs aplikācijas.

Life 360. Profesionāli izstrādāta aplikācija. Laba, kvalitatīva karte (no Google Maps), ja pietuvina, attēls kartē kā liela fotogrāfija no putna lidojuma, viegli orientēties. Bērna pārvietošanos var redzēt reālajā laikā vai ar 30–60 sekunžu nobīdi. Kartē nostaigātais ceļš saglabājas pa posmiem. Var redzēt ātrumu, ar kādu bērns gājis, braucis ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu. Katram posmam fiksēts iziešanas un ierašanās laiks, ceļa garums un karte ar precīzi attēlotu ceļu. Aplikācija rēķina, cik minūšu vecākam aizņemtu, lai aizbrauktu konkrētajā brīdī pēc bērna, un piedāvā pat maršrutu, kā braukt. Aplikācijas vidē iespējams rakstīt grupas locekļiem ziņas. Var pielikt nosaukumus vietām, kur bērns biežāk uzturas, un aplikācija katru reizi nosūtīs ziņu, kad bērns būs tur ieradies. Mazā atvase var atzīmēties konkrētā vietā, kad nokļuvusi galamērķī, par to vecākam arī atnāk ziņa. Var uzstādīt drošās zonas tāpat kā speciālajiem pulksteņiem. Tas viss iekļauts bezmaksas aplikācijas variantā. No visām testētajām aplikācijām šo bija visērtāk un vieglāk lietot, testa laikā nebija novērojamas kļūmes atšķirībā no drošības pulksteņiem.

Kid control. Aplikācijai nav augstas izšķirtspējas kartes, tāpēc bērna atrašanās vietu var redzēt tikai aptuveni. Karte lauku apvidū slikta. Laika nobīde par bērna pārvietošanos var būt 2–5 minūtes. Ir bezmaksas un maksas (5 eiro) versija, kad aplikācija uzrāda atrašanās vietu bez interneta pieslēguma.

Safe365 (Family GPS tracker). Izmēģinot praksē, jāsecina, ka līdzīga Kid control, bet ir daži būtiski uzlabojumi. Var uzstādīt drošās zonas tāpat kā drošības pulksteņiem (200 metru rādiusā ap skolu, bērnudārzu, kilometra rādiusā ap māju). Kartei trūkst smalkākas izšķirtspējas, īpaši lauku apvidū, lielākoties mājas nav atzīmētas. Testa laikā atklājās, ka aplikācija neuzrāda bērna pārvietošanos, tikai nosūtīja ziņu, kad bija sasniedzis galamērķi. Maksas variantā (3 eiro mēnesī) iespējams atrašanās vietu noteikt bez interneta savienojuma un var redzēt pārvietošanos reālajā laikā.

SVARĪGI

Bērnu kontroles aplikācijai ir tikai viens trūkums – bērns var atslēgt interneta savienojumu un GPS, un tad tā nedarbojas. Bet laba aplikācija spēj aizvietot drošības pulksteni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.