Vai zināji, ka tiešsaistē var sekot līdzi meža īpašuma vērtībai – cirsmu un kokmateriālu tirgus tendencēm? 1
Jau vairāk nekā 20 gadus “PATA grupa” aicina meža īpašniekus nepārdot savu mežu un zemi, jo tas ir ne vien nacionālais resurss, bet arī ģimenes vērtība. Diemžēl vairāk nekā 25% no privātajiem mežiem vairs nepieder Latvijas pilsoņiem, turklāt arvien vairāk parādās vienas dienas uzņēmumi, kuru mērķis ir lēti nopirkt un dārgi pārdot tālāk. Lai meža īpašniekiem atvieglotu darbu, “PATA grupa” izveidojusi portālu “mana.pata.lv”, kur tiešsaistē var sekot līdzi cirsmu un kokmateriālu tirgus tendencēm.
“Nereti novēroju, ka cilvēkiem, kuri negaidot kļuvuši par meža īpašniekiem, piemēram, mantošanas ceļā, nav pieredzes meža apsaimniekošanā, turklāt ar maldīgu uzskatu, ka vienīgā iespējamā darbība mežā ir koku ciršana. Saprotot, ka iegūtais īpašums neatrodas tuvu faktiskajai dzīvesvietai vai tajā nav ciršanas vecumu sasniegušu koku, īpašumam vairs netiek pievērsta pietiekama uzmanība, tas strauji zaudē vērtību. No īpašnieku puses reti tiek apsvērtas iespējas veikt mežaudžu krājas kopšanu, neproduktīvo audžu nomaiņu vai enerģētiskās koksnes izstrādes darbus, lai uzlabotu vispārējo meža veselības stāvokli un audzētu īpašuma nākotnes vērtību,” teic “PATA Strenči” Meža resursu daļas vadītājs Reinis Muižnieks.
Viņš atzīst, ka nereti ir arī gadījumi, kad īpašnieks savu jauniegūto īpašumu uztic negodīgiem apsaimniekošanas darbu veicējiem, kuru patiesais mērķis nav apsaimniekot, bet gan gūt maksimālo peļņu. Dažkārt šāda akla uzticēšanās rezultējas ar virkni nesaimniecisku darbību, kuru vienīgais mērķis bijis gūt maksimālos ieņēmumus īsā laikā, nedomājot par meža bioloģisko un nākotnes vērtību.
“Jāsecina, ka darbības mežā ir veiktas likuma ietvaros, taču tas darīts haotiski, nesaimnieciski, ar tendenci sasniegt kritiskos robežlielumus, kas likumā noteikti kā zemākā robežlīnija pirms mežaudzes atzīšanas par dzīvotnespējīgu. Šādu darbību rezultātā paliekošajām mežaudzēm ir niecīgas izredzes izdzīvot vējā, sniegā un kukaiņu uzbrukumos. Uzskatu, ka negodprātīgu uzņēmēju galvenā panākumu atslēga sadarbības partneru ieguvē ir labi apmaksāta reklāma un izcilas oratoru spējas, kas apvienojumā ar neatlaidību, reizēm pat uzbāzību, pārliecina nepieredzējušu meža īpašnieku sadarboties,” norādīja R.Muižnieks.
Viņš turpināja teikt: “Nereti īpašniekam nav iespējas taisnīgi izbeigt šo sadarbību, jo ar parakstu ir piekritis soda sankcijām attiecībā uz līguma laušanu. Tādēļ pirms darījumu slēgšanas aicinu pārliecināties par partnera uzticamību, par uzņēmēja iepriekš paveiktajiem darbiem, par tehniskajām iespējām un piedāvāto pakalpojumu sniegšanas kārtību. Konsultācija un saruna ar “PATA grupas” meža apsaimniekošanas profesionāli īpašniekam neuzliek nekādas līgumsaistības, kā arī tas nav maksas pakalpojums.”
ĒRTS PALĪGS DARBAM
R. Muižnieks arī akcentē – lai meža īpašniekiem atvieglotu darbu, “PATA grupa” izveidojusi portālu “mana.pata.lv”. Tajā jebkurš meža īpašnieks tiešsaistē var sekot līdzi cirsmu un kokmateriālu tirgus tendencēm. Lai saņemtu indikatīvu vērtējumu, kas balstīts uz aktuālajām tirgus cenām, meža īpašniekam “mana.pata.lv” jāpievieno meža inventarizācijas dati (DBF formātā). Savukārt tiem īpašniekiem, kas jau veikuši mežizstrādi un vēlas pārdot apaļkokus, jāievada aktuālais apaļkoku sortiments, lai saņemtu piedāvājumu. Piedāvājumu var atkārtoti aktualizēt, tādējādi sekojot tirgus attīstībai un cenu izmaiņām.
“Pārdodot cirsmas vai apaļkokus, cenu ietekmē vieta, koku sugas, potenciāli iegūstamais sortiments – zāģbaļķi, finierkluči, papīrmalka, malka u.c. Nozīmīgas arī tirgus tendences – kāds pieprasījums ir pēc konkrētām sugām vai sortimenta noteiktā laika periodā. Tāpēc meža īpašniekam būtiski sekot līdzi tirgus izmaiņām vietnē “mana.pata.lv” – tad kokmateriālus varēs realizēt īstajā laikā, gūstot iespējami lielāku ekonomisko labumu,” tā sacīja “PATA Strenči” Meža resursu daļas vadītājs Reinis Muižnieks.