Foto: Shutterstock

Vai zināji? Dekoratīvas lampiņas un lukturi dārzā nav vēlami – gaisma traucē ziemot dārza kokaugiem 23

Arta Ciša, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Varētu kaut uz mēnesi pielikt punktu dārza darbiem. Decembrī to varam atļauties. Bet, ja laiks pieturas tīkams un gribētos drusku padarboties, tad var arī iziet īsā apgaitā.

Šogad visai dāsni sasnigušais sniegs ir parūpējies par sniega mulčas kārtu. Tomēr der pārlūkot, vai kādam no dārza augiem nevajadzētu pārlikt skuju zarus. Kad gaisa temperatūra noslīd zem –10 grādu atzīmes, var piesegt rozes.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vēlams apstaigāt dārzu un nopurināt sniegu no skujeņiem, rododendriem un jaunajām ābelītēm.

Sniegs jānotīra arī no siltumnīcas. Vienu vai vairākas reizes ziemas periodā sniegu var ienest siltumnīcā un noklāt ar to zemi.

Decembrī var apgriezt krūmus: noņemt izstīdzējušus nesamērīgi gari izaugušus dzinumus, veidot vēlamo krūma apveidu.
Ja izmanto dārza apgaismojumu – dekoratīvas lampiņas, lukturus un citas ierīces, atceries, ka pēc svētkiem tās vēlams nelietot: gaisma traucē ziemot dārza kokaugiem. Jo dabā dārzam tagad ir iestājies tumsas periods.

Laiks pievērsties istabas augiem – šajā laikā tie maz jālaista, var rasināt, var arī apgriezt, pielabojot auga formu. Var pārstādīt kaktusus un citus sukulentus.

Ziemassvētku zvaigznes kopšana

Iesaka dārzkope Mārīte Gailīte

Puansetija jeb Ziemassvētku zvaigzne (Euphorbia pulcherrima) labi iederas telpās. Košās, parasti sarkanās, arī dzeltenās un baltās lapas ilgi saglabā krāsu. Puķes jānovieto iespējami gaišākā vietā un jānodrošina pietiekami augsts gaisa mitrums (jārasina). Telpās ar sausu gaisu augi bieži jālaista. Labāk augs puķe ar koši zaļām un nenobirušām apakšējām lapām. Tai nepatīk caurvējš un, kad tā sāk ziedēt, pārāk karstas telpas mājoklī. Aukstā telpā augam strauji nobirst lapas.

Kad puansetija nozied – ziedi ir sīki un iedzelteni pašā košo lapu viducī, tai iestājas miera periods, un tad telpā jānodrošina +12…+14 °C temperatūra. Šajā laikā augu nemēslo, laista reti. Martā, kad parādās jaunie dzinumi, puansetiju pārstāda, apgriež, novieto saulainā, siltā vietā, sāk laistīt un mēslot (piebaro katru nedēļu līdz brīdim, kad sāk veidoties krāsainās augšlapas, ziedi). Puansetijai ir kodīga suliņa, kas var izraisīt alerģisku ādas reakciju.

Reklāma
Reklāma

Dekoratīvi visu ziemu

Foto: SHUTTERSTOCK

Lai ir kāds košs dārza elements, kur pakavēt skatienu, veroties pa logu, lai iepriecinātu ciemiņus ienākam pa nama vārtiņiem un galu galā lai vārnām un žagatām ir ko noņemties, mēģinot uzlabot jūsu dārza rotu, – ir dažādi iemesli, kāpēc šogad veidot kompozīcijas dārza toveros.

Kompozīciju veidošanai puķpodā var palikt dārza augsne. Tajā ērti nostiprināt rotājumus.

Darbam noderēs oļi, sagriezti priežu zari, dažādu krāsu dekoratīvo krūmu zari, čiekuri un citi rotājumi. Ja tuvumā mīt vārnas un žagatas, izvairieties no spīguļiem noformējumā – putni tos var mēģināt nočiept!

Labi, ja pēc kompozīcijas sakārtošanas tajā rod vietu arī pa kādam nelielam akmenim. Tad ir gana droši, ka zari paliks savā vietā visu ziemu.

Rotājumu kopskatu labi papildina spuldzīšu virtenes. Ja tās darbojas ar baterijām, kontaktu mezglu vēlams iesaiņot cieši noslēgtā maisiņā vai plastikāta plēvē, lai netiek klāt mitrums.

Sadarbībā ar tematisko žurnālu “Padoms Rokā”

Klajā nācis žurnāla “Padoms Rokā” speciālizdevums. Meklējiet preses tirdzniecības vietās!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.