Vai ziemcietes pirms ziemas ir jāapgriež? 1
Avita Jasliņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai ziemcietes pirms ziemas jāapgriež? Esmu dzirdējusi dažādus viedokļus,” – jautā Zane Siguldā.
Nav pareizas un nepareizas atbildes
Uz šo jautājumu nav skaidras un pareizas atbildes. Arī dārznieku viedokļi atšķiras. Vieni dārznieki lakstaugus pirms ziemas atstāj neapgrieztus, jo daudzi augi arī pēc salnām saglabā savu struktūru un formu, ir dekoratīvi dārzā, bet citi neapgriešanu pamato ar to, ka auga lapas ir dabiska sega pašam augam. Tāpēc varu dalīties tikai ar savu pieredzi.
Rudenī vairāk laika
Jebkurā dārzā rudenī ir mazāk darba nekā pavasarī. Sezonas beigās var iespējami sakopt dārzu, lai tas ziemas laikā un pavasarī līdz brīdim, kamēr sagaida dārznieku, izskatās kārtīgs. Es lielāko daļu ziemciešu tomēr apgriežu, jo pēc pirmā smagā sniega augu ceri tāpat tiek izlauzti, izliekti, vējš to daļas izpūš pa visu dārzu un rada nekārtīguma iespaidu. Vēl viens arguments ir tas, ka vecās lapas ir ideāla ziemošanas vieta dārza kaitēkļiem, piemēram, gliemežiem.
Neapgriezts augs ir skaistāks par apgrieztu
Kurā brīdī ko griezt un ko tomēr ne? Man ļoti patīk lakstaugi – ziemcietes un graudzāles ir tā īpašā smalkā un mainīgā dārza daļa, kas izdaiļo stādījumus. Daudzi augi ir skaisti ne vien ziedēšanas laikā, bet arī visas sezonas garumā ar savu lapu krāsu un formu, ar noziedējušām ziedkopām. Sezonas laikā noteikti neko nesteidzos griezt. Izņēmums ir nokaltušas, aizlūzušas, mehāniski vai slimību, kaitēkļu bojātas auga daļas. Jebkurš neapgriezts augs ir skaistāks par apgrieztu, kas atsedz tukšu zemes laukumu. Sezonas laikā zaļās auga daļas arī baro augu, nodrošina tā veselīgu funkcionēšanu un turpmāko dekorativitāti.
Neapgriež augus ar tukšiem kātiem
Oktobrī pakāpeniski apgriežu augus, kas zaudējuši savu pievilcību. Saudzīgākai pārziemošanai neapgrieztus var atstāt augus ar cauriem, tukšiem kātiem, piemēram, delfīnijas, čīkstenes. Tos var atstāt tādus pašus vai saīsināt, atstājot 15–20 cm augstus kātus. Pārāk zemu apgriežot, tie var ciest tāpēc, ka, mitrumam sasalstot, tiks plēsts arī auga cers. Šā iemesla dēļ arī graudzāles rudenī neapgriežu. Lai ziemas laikā to izlauztās daļas neaizpūstu pa visu dārzu, mēdzu tās sasiet kūlīšos vai sapīt bizēs.
Šajā jautājumā katrs dārzkopis pats var savā dārzā eksperimentēt, izdarīt secinājumus un rīkoties atbilstoši savai pieredzei.