Vai virši no lielveikala pārziemos? 0
“Lielveikalos pārdod skaisti ziedošus viršus podiņos. Vai tos var pārziemināt telpā un pavasarī stādīt dārzā?” V. SPROĢE RĪGĀ
Ziedošus viršus un ērikas podiņos pie mums ieved no Holandes, kur īpašos apstākļos sagatavoti uzziedināšanai. Tie paredzēti dāvināšanai, balkona un namdurvju rotāšanai, kompozīciju veidošanai dažādos dekoratīvos traukos. Ērikas bieži jauc ar viršiem, bet abiem pundurkrūmiem ir atšķirīgas lapas: viršiem tās ir zvīņveida, sakārtotas pretēji, bet ērikām – adatveida, sakārtotas mieturī.
Ap šo laiku nopērkami vēlu ziedošu šķirņu virši. Audzējot dārzā, tie var nepagūt uzziedēt (iekrāsojas tikai pumpuri), turklāt ziemā pie mums var izsalt.
Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadošā pētniece Ināra Bondare iesaka: kamēr zeme nav sasalusi, var mēģināt viršus stādīt dārzā. Pēc tam augi jāpiesedz ar skuju koku zariem, lai pasargātu no kailsala.
Ziedēšanas laiku var pagarināt, ienesot viršus gaišā un vēsā telpā (+10…+15 oC temperatūrā). Pēc noziedēšanas augus līdz pavasarim tur vēl vēsākā (0…+5 oC) vietā. Piemērotos apstākļos pārzieminātus viršus pavasarī var stādīt laukā. Telpās pārziemojušiem viršaugiem vajadzīga rūpīga kopšana – laistīšana un mēslošana, lai tie varētu labi ieaugt un pārlaist nākamo ziemu.
Ziemā uzziedinātās ērikas ir paredzētas nevis stādīšanai un audzēšanai dārzā, bet gan telpu vai dārza dekorēšanai līdz salam. Ērikām ir daudz hibrīdu, kas skaisto ziedu un bagātīgās, ilgās ziedēšanas dēļ ir ļoti iecienīti. Istabā šie augi jānovieto gaišā vietā. Lai ziedētu ilgāk, jānodrošina zema temperatūra (+5…+9 oC). Laistīt ieteicams ar mīkstu dīķa vai lietus ūdeni un darīt to regulāri (neregulāras laistīšanas dēļ augiem priekšlaikus var nobirt lapas), bet mēreni. Svarīgi augu neiekaltēt, taču arī pārmērīga laistīšana par labu nenāks.