
Vai veselīgi gulēt uz cietas virsmas? Skaidro fizioterapeite 0
Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ne reizi vien esmu dzirdējis ieteikumus, ka visveselīgāk ir gulēt uz cietas virsmas. Ja sāp mugura, pat varot kādu nakti pagulēt uz grīdas. Vai tā patiešām ir? ARMANDS R.
Cieta virsma sasprindzina muskuļus
“Fizioterapeiti un arī daudzi ārsti neiesaka ikdienā gulēt uz ļoti cieta matrača, plāna virsmatrača, kas novietots uz grīdas, sevišķi, ja netiek lietots spilvens,” stāsta veselības centra Medeors pluss-S vadītāja un sertificēta fizioterapeite Daina Streļča. “Guļot uz cietas virsmas bez spilvena, galva ir atliekta, un pārlieku tiek noslogota spranda daļa, līdz ar to no rīta varam pamosties ar galvas, spranda sāpēm, dažkārt sāpes jūtamas arī mugurkaula jostas daļā. Ar laiku var sākt sāpēt visa mugura un rasties mugurkaula problēmas.”
Ja cilvēkam jau ir kādas mugurkaula problēmas, piemēram, diska trūce vai izmaiņas jostas daļas skriemeļos, cietas virsmas gulēšanai noteikti nav piemērotas. Jostas daļai nebūs, kur piekļauties, tā visu nakti būs saspringta, arī kakls būs saspringts. Tāpēc pie muguras sāpēm nevajadzētu arī gulēt uz grīdas – tas nevis ārstēs un palīdzēs atslābināt muskuļus, bet radīs papildu saspringumu.
Cietu un stingru matraci gulēšanai var izvēlēties, ja mugurkauls ir pilnīgi vesels, taču tikai ar noteikumu, ka tiek lietots arī atbilstošs spilvens, kas pareizi balsta kakla daļu.
Gulēšana uz cietas virsmas var būt izņēmums, piemēram, ja esam devušies pārgājienā un kādu nakti nakšņojam teltī.