Foto – LETA

Pols Goubls: NATO atteikums nozīmētu Rietumu norietu 24

Kremlis domāja, ka ieguvis vērtīgu propagandas lozungu, dzirdot, ka Savienotajās Valstīs pacēlies “sakramentālais jautājums”: “Vai vērts krist par Narvu?” Krievu politologs Andrejs Pjontkovskis paziņoja, ka neviens rietumnieks neies karot ar Krieviju Igaunijas, Latvijas vai Ukrainas dēļ.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Kokteilis
Viņi staigā pa plānu ledu… 6 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri visbiežāk nostājas uz noziedzības ceļa
Kokteilis
Slaveni mīļākie, veģetatīvā distonija, sēras, ticība un alkohols: izcilās aktrises Rēzijas Kalniņas dzīves līkloči 140
Lasīt citas ziņas

Tomēr Vladimirs Putins, šķiet, pārāk zemu novērtējis citu fundamentālu patiesību: ja NATO jebkad atteiksies aizstāvēt kādas savas biedru valsts teritoriju, tas būs ne tikai pašas NATO, bet arī ASV kā pasaules varas beigas un Rietumu noriets pasaules vēsturē.

“Eho Moskvi”interneta portālā ievietotā rakstā šis krievu analītiķis izsaka domu – kopš viņš uzsāka savu Ukrainas kampaņu, Putins ir pieļāvis vairākas ideoloģiskas kļūdas, ieskaitot Hitlera Sudetijas runas jēdzienu lietošanu savos komentāros par Krimu un pieļaujot, ka daži viņa atbalstītāji izteikušies, ka krievi esot āriešu cilšu pēcteči.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šīs bijušas nopietnas kļūdas, bet galu galā varbūt ne tik nopietnas kā Putina arvien ekspansīvākā runāšana par Novorossiju (Jauno Krieviju), uzskatot pat Kazahstānu par savas “krievu pasaules” daļu, kas būtu atgūstama, viņam cenšoties kļūt par “krievu zemju savācēju”.

Putins šādas domas ir paudis, jo vietējās publikas ausīs tās labi skan, un viņš bija pārliecināts, ka spēs Rietumus pietiekami nobaidīt, lai tie neuzsāktu pretdarbību. Pjontkovskis uzskata, ka Rietumi arvien ir bijuši gatavi Ukrainu “upurēt”, aizrādot, ka “pirmā automātiskā reakcija” no ASV un NATO puses bija deklarācija, ka tiek izslēgta jebkāda militāra darbība Ukrainas dēļ, jo tā nav alianses daļa.

“Īstenībā,” raksta krievu komentētājs, “kas gan ietu karot pret kodolieročiem apbruņotu lielvaru, lai aizstāvētu valsti, ar kuru nav nekādu saistību. Nebija grūti aizmirst Budapeštas memorandu, to uzskatot par nenozīmīgu papīra lapu. Galu galā cālis nav dziedātājputns, un memorands nav līgums.”

Bet nepārsteidz, ka sākotnējie panākumi Rietumu iebaidīšanā Putinu ir aizveduši pārāk tālu. Ja viņš paspētu piesavināties visas krievu zemes Ukrainā, Baltkrievijā un Kazahstānā, kas būtu nākamais solis krievu zemju atgūšanas idejas vitalitātes saglabāšanai? Narva! Krievu Narva. Pilsēta, kas saistīta ar slavenām Krievijas militārām uzvarām un kas tagad atrodas NATO valstī.

Pēc Pjontkovska domām, pašreizējais konvencionālo spēku līdzsvars NATO un “krievu pasaules” starpā ir tāds, ka NATO spēki iebrucējus spētu likvidēt pusstundas laikā, vienalga, cik “zaļo vīriņu” no Krievijas ienāktu Narvā. Bet jautājums nav, vai šādus iebrucējus likvidētu, bet vai pieņemtu lēmumu to darīt. Ka tas varētu izvērsties kā būtisks jautājums, ir minējušas dažādas ASV personības no kādreizējā padomju spiegu veterāna Dmitrija Konstantinoviča Cimesa līdz slavenajam amerikāņu diplomātam Henrijam Kisindžeram.

Reklāma
Reklāma

Kremlim, tāpat kā šiem Rietumu analītiķiem, šķita, ka Rietumi nekad neuzsāks karu pret Krieviju, lai aizstāvētu Igauniju vai Latviju, tāpat kā to nedarīja Ukrainas dēļ. Bet ko Putins neaptvēra, ir tas, “ka Rietumi nekādi nevar atteikties ar bruņotu spēku aizstāvēt jebkuras NATO dalībvalsts teritoriju”.

“Vai Rietumiem ir kāda izeja no šīs dilemmas?” Pjontkovskis vaicā un domā, ka Rietumi tādu ir atraduši. Tiek darīts viss, lai no “Narvas dilemmas” izvairītos, un tas nopietni iedragā Putina cerības atdzīvināt seno “krievu zemju savākšanas” sapni.

Sankcijas, ko Rietumi ir uzlikuši Krievijai, sāk graut ne tikai Krievijas, bet arī citu valstu ekonomiku, bet Putins Rietumiem kļuva par eksistences problēmu, kas jārisina, lai cik tas maksātu.

Un, lai izvairītos no Narvas jautājuma, Rietumi ir gatavi ne tikai ieviest ekonomiskas sankcijas, bet arī parādīt krieviem un visai pasaulei, “no kā sastāv un kā ir strukturēta Putina un viņa tuvāko draugu bagātība”. Šis solis Putinam ir lielāks drauds ,nekā būtu vienkārša kontu iesaldēšana.

Tas ir tāpēc, saka Pjontkovskis, ka turpināt savu paša izsludināto vēsturisko misiju kļūt par krievu pasaules izredzēto vadoni izrādīsies ļoti problemātiski, ja viņš zaudēs reputāciju savu padoto acīs. Un amerikāņu paziņojums, ka tie pievērsīsies šim jautājumam, ir pēdējais brīdinājums Putinam, ka viņam nāksies izvēlēties starp krievu zemju savākšanu un Amerikas dolāriem.

(No angļu valodas tulkojis 
Pēteris Bolšaitis)

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.