Vai vērts temperatūru mērīt pa gabalu? “LA” izmēģina modīgas grāduglāzes 0
Tradicionālās vērtības
Jau septiņus gadus Eiropas Savienības dalībvalstīs vairs netiek tirgoti dzīvsudrabu saturošie termometri ķermeņa temperatūras noteikšanai. To vietu ieņēmušas ar nekaitīgām vielām pildītās grāduglāzes un elektroniskās ierīces ar šķidro kristālu displeju, gaismas un krāsu signāliem, iepriekšējo mērījumu atmiņu un vairākiem režīmiem, kas ļauj mērīt ne tikai ķermeņa, bet arī apkārtējās vides temperatūru. Kuru no tiem izvēlēties?
Aptiekas “Aphoteka” farmaceite Ivanda Krastiņa stāsta, ka daudzi apmeklētāji vēlas iegādāties tradicionālos stikla termometrus, kuri pildīti nevis ar aizliegto vielu, bet gallija vai citu metālu sakausējumu. “Stikla termometrs vēl aizvien vieš lielāku uzticību, jo tiek uzskatīts par ļoti precīzu,” novērojusi farmaceite. Temperatūru ar to tāpat var mērīt padusē, mutē, cirksnī vai taisnajā zarnā. Ja mēra padusē, tas jāsilda no 5 līdz pat 10 minūtēm.
Šie termometri piemēroti cilvēkiem, kas pieraduši pie dzīvsudraba termometriem un nevēlas savā dzīvē neko mainīt. Gados vecāki cilvēki var iegādāties stikla termometrus arī ar palielināmo stiklu. Trūkumi: ilgais temperatūras noteikšanas laiks, turklāt atšķirībā no dzīvsudraba termometriem tos grūtāk nokratīt. Cena vidēji ap 4 – 6 eiro.
Ja esat ceļotājs, temperatūras noteikšanai noderēs pieres termometrs – teststrēmele par aptuveni diviem eiro gabalā. Tā ir maza un nesaplīsīs pat ekstrēmos apstākļos. Mērījums gan visai aptuvens – grāda robežās.