Vai vērts atjaunot 50 gadus vecus ceriņus? 2
Inita Šteinberga / Latvijas Mediji
Vai vērts atjaunot 50 gadus vecus ceriņus? Krūmu stumbri ir ļoti resni, bet ziedi tikai augšā. Jautā Antra S.
Ainavu arhitekte Dace Lukševica skaidro: “Ceriņi ir dzīvelīgi, un noteikti atjaunosies pat vecāki krūmi.” Šis darbs gan jāatliek uz pavasari. Tad ir labs laiks atjaunot arī citus krūmus: filadelfus, Alpu vēreni, spirejas, hortenzijas, klintenes.
Krūmus nesaudzē
Atjaunojot ceriņu, kurš aug kā krūms, to nozāģē līdz zemei. Var ap saknēm parakt grāvīšus un piepildīt ar auglīgu zemi, uzkaisa pilnmēslojumu. Ja laiks sauss, noteikti salaista. Vēlams arī uzbērt mizu mulčas kārtu, lai augsne neizkalst, ja ir tik karsts pavasaris, kāds bija šogad.
Kad sāks nākt atvases, atstāj spēcīgākās, lai krūms nepārvēršas pārāk blīvā mudžeklī. Liekās, kas izgājušas ārpus ceriņiem paredzētās zonas, regulāri nopļauj kopā ar mauriņu. Šādi rīkojas, ja vēlas atjaunot atsevišķi augošu kuplu krūmu vai dzīvžogu.
Nedaudz var saīsināt dzinumus arī katru gadu, kad nogriež vecos ziedus. Tad arī krūms visu laiku būs zemāks un kompaktāks.
Kokus īsina
Taču, ja plānots atjaunot ceriņu, kas aug kā koks, rīkojas citādi. Iespējams, tas ir potētais ceriņš. Ja tādu nozāģē līdz zemei, ziedi būs pavisam citādi.
Tagad vairumu ceriņu šķirņu pavairo meristēmās. Šo augu sakņu atvases arī pārmanto šķirnes īpašības, un krūmu var zāģēt zemu.
Apzāģētais koks dos arī jaunas atvases. Ja vēlas pārbaudīt to ziedus, dažas atstāj un paaudzē pāris gadu.
Ja vēlas jaunu ceriņu stādu, tagad ar lāpstu iedur zemē aptuveni metru no stumbra. Vietā, kur traumētas, saknes dzīs jaunas atvases.