Foto – AFP/LETA

Vai veikalos pie zeķēm vairs nebūs bezmaksas maisiņu, skaidro eksperti 0

Šī gada 13. septembrī pirmajā Saeimas lasījumā tika apstiprināti grozījumi Iepakojuma likumā, norāda vairāku dabai un videi draudzīgo organizāciju pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Organizāciju “Zero Waste Latvija”, Ekodizaina kompetences centrs, “homo ecos”, Latvijas Permakultūras biedrība, Vides izglītības fonds, “Zaļā Brīvība”, “Zemes Draugi” atgādina, ka no 2019. gada 1. janvāra veikalos visi plastmasas maisiņi būs par maksu.

Taču š organizāciju pārstāvji vērš uzmanību uz to, ka apstiprinātajos griozījumos ir iekļauts izņēmums, kas joprojām ļaus izsniegt par brīvu ļoti vieglās plastmasas maisiņus, kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iesaiņošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ļoti vieglās plastmasas maisiņi ir tie maisiņi, kuros liekam tomātus, kartupeļus un reizēm pat vienu citronu vai banānu. Šī izņēmumu daļa ir skaidri definēta: maisiņi, kuri ir plānāki par 15 mikroniem.

Diemžēl neviens nenosaka, vai biete tiek likta maisiņā higiēnas nolūkos, vai arī ieraduma pēc, atzīmē dabai un videi draudzīgo organizāciju pārstāvji.

Lai gan Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) vairākas reizes savos sociālo tīklu kontos ir ziņojusi, ka šo izņēmumu nevajadzētu attiecināt uz augļiem un dārzeņiem, un maisiņiem no 1. janvāra šajās nodaļās būtu jābūt par maksu, dabai draudzīgo organizāciju pārstāvji uzskata, ka vismaz divas lielas lielveikalu ķēdes šo izņēmumu plāno attiecināt arī uz augļiem un dārzeņiem.

Tāpēc, ja Iepakojuma likuma grozījumi tiks pieņemti, iekļaujot šo izņēmumu, tiem nebūs būtiskas ietekmes uz plastmasas maisiņu patēriņa samazinājumu. Lielveikali varēs ierobežot, piemēram, tikai maisiņus, kas ir novietoti pie zeķu stenda, un izpildīt likuma prasības.

Ļoti iespējams, ka patērētais maisiņu apjoms turpinās pieaugt, prognozē dabai draudzīgo organizāciju pārstāvji.

VARAM nodrošinātajā pētījumā tika konstatēts, ka kopējais svars un daudzums plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, 2015. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, ir palielinājies par 57 %.

Savukārt tiem maisiņiem, kuriem viena maisiņa svars ir lielāks par 0,003 kilogramiem, kopējais svars un daudzums par šo periodu palielinājies par 35 %.

Reklāma
Reklāma

Jānorāda, ka tirdzniecības vietās 2017. gadā tika realizēti vai izplatīti 1,7 miljoni kilogramu plastmasas maisiņi, kuru svars ir zem 0,003 kilogramiem, un teju 2 miljoni kilogramu plastmasas maisiņu, kuru svars ir virs 0,003 kilogramiem.

Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2015/720 jau 2015. gadā uzlika dalībvalstīm par pienākumu samazināt izmantoto plastmasas maisiņu skaitu. Viena no iespējām, kā šo direktīvu īstenot, ir līdz 2019. gada 1. janvārim ieviest likumu, kas aizliedz izsniegt plastmasas maisiņus par velti.

Latvija ne tikai ir nogaidījusi līdz pēdējam brīdim, lai šādus grozījumus ieviestu, bet arī ir izvēlējusies iekļaut likumā jau minēto izņēmumu ļoti plānajiem maisiņiem, kas šo likumu padara neefektīvu.

Eiropas Savienības valstis šo direktīvu ir ieviesušas dažādi. Vairākās valstīs, kā Rumānijā, Itālijā un Francijā, vieglie plastmasas maisiņi, kas nav kompostējami, vispār nav pieejami.

Arī valstis ārpus Eiropas Savienības ierobežo plastmasas patēriņu: plastmasas maisiņu izplatība ir ierobežota un pat aizliegta arī daudzās Āzijas un Āfrikas valstīs.

Turklāt sabiedrība šādus likumus ir novērtējusi pozitīvi, īpaši tad, kad pēc likuma pieņemšanas ir pagājis neliels laika posms un cilvēki ir mainījuši savus ieradumus: neliek visus produktus maisiņos, kā arī izmanto vairākas reizes lietojamos maisiņus.

Dabai un videi draudzīgo organizāciju pārstāvji uzskata, ka nepastāv pamatoti iemesli, kas liegtu šādu likumu pieņemt arī Latvijā.

Tāpēc viņui aicina VARAM un Saeimu izņemt no grozījumiem norādi “un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iesaiņošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu” no grozījumu Iepakojuma likumā 1. panta 10. punkta,

Tāpat šo organizāciju pārstāvji rosina arī noteikt minimālo maksu par ļoti vieglās plastmasas maisiņiem piecu centu apmērā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.