Vai vecāki atbildīgi par bērnu sastrādāto? Ko par to saka likums 27
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vai vecāki ir atbildīgi par 16 gadus veca jaunieša nepareizo uzvedību (narkotikas, alkohols, smēķēšana)? Ja tā, tad kādi sodi var draudēt vecākiem? Janīna S.
Kriminālā un administratīvā atbildība
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta valsts bērnu tiesību aizsardzības galvenā inspektore Kristīne Semaka skaidro, ka saskaņā ar Krimināllikuma 11. pantā noteikto pie kriminālatbildības saucama fiziskā persona, kas līdz noziedzīga nodarījuma izdarīšanas dienai sasniegusi 14 gadu vecumu. Mazgadīgais, tas ir, persona, kas nav sasniegusi 14 gadu vecumu, pie kriminālatbildības nav saucams.
Vienlaikus saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 6. panta pirmo daļu fiziskā persona, kura līdz administratīvā pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegusi 14 gadu vecumu, ir saucama pie administratīvās atbildības.
Audzinoša rakstura līdzekļi un sodi
Administratīvās atbildības likums paredz, ka nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīvajiem pārkāpumiem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus, bet administratīvo sodu piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga.
Pamatojoties uz Bērnu tiesību aizsardzības likumu, par alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošu vielu lietošanu vai atrašanos alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošu vielu ietekmē, ja to izdarījis bērns, piemēro brīdinājumu vai naudassodu līdz 35 eiro. Savukārt par smēķēšanu vai bezdūmu tabakas izstrādājumu lietošanu, ja to izdarījis bērns, piemēro brīdinājumu vai naudassodu līdz trim naudassoda vienībām.
Ņemot vērā minēto, 16 gadus vecs jaunietis pats atbild par izdarītajiem likumpārkāpumiem un noziedzīgiem nodarījumiem.