“Jaunie Rīgas sargi” 10
Spēles scenāriju katrreiz pielāgo kādam novadam un vēstures notikumiem, kas tur norisinājušies. Un tad nu iet vaļā! Spēles dalībniekiem jābūt gluži kā piedzīvojumu filmu varoņiem – gan fiziski spēcīgiem, gan prātā attapīgiem. Turklāt jāmāk sadarboties, jo viens nav karotājs. Spēles misija ir palīdzēt jauniešiem atklāt patriotisma jūtas, veidot un stiprināt valstiskuma apziņu.
Šogad spēle jau notika Trikātā, Dobelē, Jelgavā, Rēzeknes novada Birzgalē, Talsos un vēl norisināsies Valmierā, Siguldā un Daugavpilī. Vispirms teorētiskajās darbnīcās jaunieši apgūs, kā sniegt pirmo palīdzību, kā orientēties vidē, atlasīt ekipējumu, ierīkot nometni, uzturēt sakarus. Un vēlāk tas viss noder misijas skrējienā. Pirmo gadu spēli vada atvaļinātais Nacionālo bruņoto spēku virsseržants, starptautisko operāciju dalībnieks, kaskadieris, militārais konsultants un aktieris Ziedonis Ločmelis. Par lomu filmā “Džimlairūdirallallā” viņš saņēma “Lielo Kristapu”, bet pērn, kad Krievija pastiprināja karadarbību Ukrainā, pārtrauca filmēties Krievijas sponsorētā filmā “Vikings”. Vai spēles “Jaunie Rīgas sargi” dalībnieki gribēs aizsargāt Latviju, ja pienāktu x stunda?
– Kādiem 20% tā ir sportiska interese, bet 80% ir patriotiski noskaņoti un noteikti aizsargātu valsti. Braukāju pa visu Latviju, var šķist paradoksāli, bet tieši Latgalē skolēni ir vispatriotiskākie (ja nerunājam par tiem, kas jau iesaistījušies jaunsardzē). Viņu latgaliskajam temperamentam nāk klāt ideja par Latviju un liela interese par valsts aizsardzību. Domāju, ka nākotnē šīs spēles rīkošanu vajag vērst plašumā, jo piesakās tik ļoti daudz komandu, ka visas nespējam ņemt pretī. Nākamgad arī jāpiesaista vairāk instruktoru. Novados nāk talkā zemessargi un jaunsargi, bet ar visu to ir par maz. Jādomā arī, kā nodrošināt materiālo bāzi, lai skolēniem būtu vairāk iespēju iepazīt militāro jomu. Puiši interesējas, ko es pats esmu darījis, kā var iestāties armijā, vai labāk uzreiz iet uz profesionālo militāro dienestu, vai vispirms uz Aizsardzības akadēmiju. Pašvaldību atsaucība ir milzīga, cepuri nost! Rēzeknē spēles dalībniekus ļoti mīļi uzņēma, cilvēki nesa no mājām laukos savākto tēju un vārīja… Rēzeknieši ir ļoti nacionāli noskaņoti, – secina Ziedonis Ločmelis. Vai kāds brīnums, jo tieši Rēzeknē 1917. gadā pirmajā Latgales latviešu kongresā dzima doma par Latviju kā vienotu valsti. To aizsargāt mācāmies.
Mācību priekšmeta mērķis: veicināt interesi par dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS), militāro specialitāšu daudzveidību, pilnveidot pašvērtējumu un nostiprināt pilsonisko apziņu.
Mācību priekšmeta uzdevumi: veidot izpratni par valsts aizsardzību un dienestu NBS. Pilnveidot zināšanas un prasmes, kas dod iespēju turpināt izglītību un veidot karjeru valsts aizsardzībā. Attīstīt patriotismu, pilsonisko apziņu, biedriskumu, drošsirdību un fiziskās spējas.
Mācību saturs: valsts aizsardzības mūsdienu izpratne, NBS vēsture, Jaunsardzes veidošanās, karavīra prasmju apguve (piem., pārvietošanās apvidū, maskēšanās, sakaru līdzekļi, topogrāfija, rīcība negadījuma vietā pēc uzbrukuma, karadarbības izraisītie dabas katastrofu veidi), zināšanas par ieročiem un darbības ar tiem, ierindas mācība, individuālās lauka kaujas iemaņas (piem., ejas mīnu laukā, roku signāli, sakaru līdzekļi utt.), topogrāfijas un tūrisma prasmju nepieciešamība karavīra uzdevumu izpildei (piem., NATO koordināšu sistēma, azimuts, nakšņošanas vieta, ūdens ieguves veidi utt.), pirmās palīdzības sniegšana pēc uzbrukuma, fizisko spēju attīstība militārajā dienestā, fiziskās aktivitātes sociālajā un apkārtējā vidē (piem., karavīru piemiņas vietu sakopšana, dalība valsts svētkos, godīgas spēles principi utt.) u. c.
Skola, kas vēlas īstenot šīs mācības, raksta iesniegumu Aizsardzības ministrijai, tā dod savu atzinumu, tālāk dokumenti tiek saskaņoti VISC un pēc tam licencēti IKVD.
(Valsts izglītības satura centra informācija)
Uzziņai:
Valsts aizsardzības mācību māca 14 Latvijas skolās:
Rīgas 28. vidusskolā 7. – 9. kl., 10. – 12. kl.
Tilžas vidusskolā 10. – 12. kl.
Nautrēnu vidusskolā 10. – 12. kl.
Alūksnes novada vidusskolā 10. – 12. kl.
Liepājas 15. vidusskolā 10. – 12. kl.
Kalnu vidusskolā 10. – 12. kl.
Drabešu internātpamatskolā 7. – 9. kl.
Kalnciema vidusskolā 10. – 12. kl.
Gulbenes 2. vidusskolā 10. – 12. kl.
Strenču novada vidusskolā 10. – 12. kl.
Daugavpils 16. vidusskolā 10. – 12. kl.
Jaunjelgavas vidusskolā 10. – 12. kl.
Raunas vidusskolā 10. – 12. kl.
Balvu profesionālā un vispārizglītojošā vidusskolā 10. – 12. kl.