Foto: Evija Trifanova/LETA

Vai par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu var prasīt miljonu? 0

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā dēls par ceļu satiksmes negadījumā sakropļoto tēvu prasīja no apsūdzētās 1 000 668 eiro. Tiesvedības gaitā summa gan nedaudz mazinājās, bet vienalga palika liela. Beigās dēls nedabūja neko, kaut gan vainīgā persona atzina savu vainu un saņēma sodu.

Sirmgalve uzbrauca sirmgalvim

2020. gada 30. jūlijā 83 gadus vecā Diāna vadīja vieglo automobili “Hyundai Getz” pa Lubānas ielu Rīgā un uz krustojuma ar Garo ielu uz neregulējamas gājēju pārejas uzbrauca 68 gadus vecajam Sergejam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīrietis nedēļu atradies komā, pēc tam ilgstoši ārstējies un nu atrodas mājās. Knapi staigājot, pro­blēmas ar gulēšanu, jānēsājot pamperi, zaudējis atmiņu, kļuvis agresīvs, nevarot izturēt skaņas, ciešot pastāvīgas sāpes, neorientējoties telpā u.c. problēmas.

Sieva, ar kuru kopā Sergejs nodzīvojis 47 gadus, pēc notikušā pārcietusi insultu, tagad jāmācās sadzīvot ar aprūpējamo vīru. Dēls Dmitrijs, kurš dzīvo atsevišķi, tagad arvien vairāk spiests savu dzīvi veltīt vecākiem, kā arī vecmāmiņai – tēva mātei, kura vientuļa dzīvo Igaunijā, Narvā un kuru tēvs vairākas reizes gadā apmeklējis.

“Mans tēvs bija aktīvs un saimniecisks. Uzturēja māju. Tagad viņam normāla dzīve beigusies: atlicis tikai staigāt uz tualeti un dzert zāles. Nespēj par sevi parūpēties. Praktiski neorientējas laikā un telpā. Tikai depresīvi staigā pa dārzu,” tiesā sacīja Dmitrijs.

Kā veidojās miljons

Tiesai Dmitrijs bija sarūpējis smalkus aprēķinus, pieņemot, ka tēvs vēl nodzīvos 20 gadus, bet viņa māte – piecus gadus. Aprēķini sastāvēja no divām daļām (skat. tabulas).

Tiesvedības gaitā cietušā dēls nolēma atskaitīt no sākotnēji prasītās kompensācijas no Diānas summas, ko pēc tiesas sprieduma solījuši segt apdrošinātāji: 16 705 eiro morālo kaitējumu, 1792 eiro materiālo kaitējumu par pašu negadījumu un 142 120 eiro ārstniecības un rehabilitācijas izdevumu segšanai, kā arī mazināt citas summas – esot gatavs runāt ar apsūdzēto arī turpmāk par galīgo skaitli.

Diāna viņam atbildēja, ka esot vecs un slims cilvēks ar 387 eiro lielu pensiju bez īpašumiem, meita viņu lielākoties uzturot.

“Esmu ļoti vainīga, bet ar naudu nevaru palīdzēt,” tiesā teica Diāna.

“Vai jums neliekas, ka prasītā summa par lielu?” pie Dmitrija vērsās tiesnese Dace Ķeire.

Reklāma
Reklāma

“Ja kādam summa liekas par lielu, tad lai pasaka, kādai tai jābūt,” atbildēja cietušā dēls.

Prokurore Viktorija Soldatova lūdza noteikt Diānai trīs gadu nosacītu cietumsodu un tiesību atņemšanu uz pieciem gadiem, bet par kompensāciju cietušajam nelemt, to atstājot civiltiesai, ja cietušais vēlēsies tur vērsties. Tiesa tā arī nolēma.

“Esmu vainīga, ka biju neuzmanīga un notriecu cilvēku. Pilnīgi atzīstu vainu. Nav attaisnojuma manai rīcībai. Varu apsolīt, ka avāriju vairs nebūs, jo mašīnu pārdevu un vairs nesēdīšos pie stūres. Lūdzu piedošanu cietušā radiniekiem,” pēdējā vārdā teica Diāna.

Ko paredz OCTA

Ceļu satiksmes negadījuma sakarā darbojas Obligātā civiltiesiskā transportlīdzekļu apdrošināšana (OCTA), kā arī cita veida apdrošināšana, ja tāda ir attiecināma uz konkrēto gadījumu. OCTA kompensācijas ir saistītas ar ­OCTA polišu cenām. Ja cietušie grib saņemt vairāk, kad notiek negadījumi, attiecīgi dārgākām jābūt polisēm. Jā, OCTA izmaksu griesti ir 5 210 000 eiro, bet tas domāts par gadījumiem, kad cietušie ir daudzi vai ārstniecības izmaksas ir dārgas vai ļoti ilgstošas, piemēram, bērniem tās var būt mūža garumā. Pēc Ministru kabineta noteikumiem OCTA sakarā cietušajam, ņemot vērā miesas bojājumu smagumu, izmaksā līdz 25 minimālajām mēnešalgām (12 500 eiro). Tiesa, šīs summa var pat dubultoties, apdrošinātājiem rēķinot pēc speciālas tabulas, kurā ietverti ievainojuma raksturs un invaliditāte. Plus vēl apdrošinātāji turpina segt ārstniecības izmaksas.

Piederīgajiem nāves gadījumā izmaksā 30 minimālās mēnešalgas (15 000 eiro).

Ja cietušos vai bojāgājušo piederīgos neapmierina aprēķinātā summa, var vērsties civiltiesā, kas atsevišķos gadījumos var summu palielināt līdz 50 000–100 000 eiro. Vēl papildu naudu cietušie var iegūt no apsūdzētā, pirms tiesas slēdzot miera izlīgumu par jebkādu summu ar apsūdzēto, kurš vēlas izbeigt krimināllietu, vai – gadījumos, kad to nevar, – iežēlināt tiesu cerībā uz maigāku sodu.

SAISTĪTIE RAKSTI