Vai pēc aukstuma drīkst griezt potzarus: skaidro stādaudzētājs 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai tagad vēl nav nokavēts laiks, kad drīkst griezt potzarus? Pirms sala nepaguvu. Vai pēc aukstuma viļņa jau nav par vēlu?” – jautā Benita Valmierā.
“Lielākā daļa ābeļu šķirņu labi iztur 10–16 grādu un pat stiprāku salu. Riska grupa ir dažādi eksoti (aprikozes, persiki u.c.), kauleņkoki (plūmes, ķirši) un arī bumbieres,” spriež stādaudzētājs Pēteris Heimanis no Pūres.
Pārbauda kambiju
Dzinumiem lielākā salā var apsalt gali, kas nebija paguvuši nobriest. Taču pašus galus potēšanai nemaz neizmanto. Lai saprastu, vai nav nosalis viss dzinums, nedaudz nogriež mizas plēksnītes. Ja kambija slānis – plānā, dzīvā, membrānai līdzīgā kārtiņa starp mizu un koksni – ir zaļā krāsā, sals to nav nokodis. Ja kambija slānītis ir dzeltenīgs, tas ir salā cietis. Ja šādu dzinumu nogriezīs, potējot pieaugums var izdoties, taču procentuāli izredzes ir mazas. Ja zars sagaidīs pavasari pie mātesauga nenogriezts, tas var pat labi atjaunoties un turpināt zaļošanu. Ja kambijs jau ir brūns, šis zars ir pagalam.
Ja nav īstas pārliecības par zaru kvalitāti, tos var sagriezt vairāk, nekā vajadzīgs.
Bet, ja potzarus saviem eksperimentiem nav izdevies ievākt, vajadzīgo šķirni var pameklēt, zvanot uz stādaudzētavām. Parasti lielaudzētāji neliedz no saviem krājumiem kādu zariņu vai nogriež mātesaugu dārzos.
Glabā vēsumā
Potzarus svarīgi pareizi uzglabāt līdz potēšanai pavasarī. Mazu daudzumu var ievietot ledusskapī, taču tur ir pozitīvas temperatūras un zari var appelēt. Tas ir ļoti slikti.
Stādaudzētājs kā drošāko variantu iesaka zarus ietīt sfagnu sūnās un tīstokli noguldīt garāžas vai šķūnīša stūrī. Pat -10 grādu sals tiem nekaitēs. Ja zariņi pavasarī izrādīsies mazliet iekaltuši, arī tas nav nekas traks – pirms potēšanas tos iemet ūdenī atdzerties.