Foto-Fotolia

Vai darba devējs var aizliegt strādāt blakusdarbu? 0

Vai darba devējs drīkst aizliegt strādāt blakusdarbu, ja šāds aizliegums ir ierakstīts darba līgumā?

Reklāma
Reklāma

Ierobežot tiesības uz darbu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Darba līgumos nereti ir ierakstīts aizliegums strādāt blakusdarbu. Tomēr šāds vispārējs aizliegums neatbilst likumdevēja gribai, tāpēc darbinieks pamatoti var uzskatīt, ka tiek ierobežotas viņa tiesības uz darbu.

Darba likuma 91. pantā ir noteiktas darbinieka tiesības slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem vai tikt citādi nodarbinātam, ja darba līgumā vai darba koplīgumā nav noteikts citādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Citādi nodarbināts” nozīmē, ka blakusdarbs nav tikai ar darba līgumu nodibinātas darba tiesiskās attiecības, bet arī sava saimnieciskā darbība, civildienesta attiecības, nodarbinātība ar uzņēmuma līgumu vai autoratlīdzības līgumu.

Savukārt Darba likuma 92. pants nosaka, ka darbinieka tiesības veikt blakusdarbu var ierobežot darba devējs, ciktāl tas attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm, īpaši, ja šāds blakusdarbs negatīvi ietekmē vai var ietekmēt darbinieka saistību pienācīgu izpildi.

Tas nozīmē, ka darba devējam jāizvērtē katrs konkrēts gadījums, kad darbinieks vēlas strādāt blakusdarbu, nevis jāuzliek vispārējs aizliegums.

Jābūt objektīvam pamatojumam

Turklāt, ierobežojot tiesības darbiniekam veikt blakusdarbu, darba devējam ir uzlikts pienākums strīda gadījumā pierādīt, ka ierobežojums ir attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm.

Aizliegums varētu būt saistīts ar darbinieka pārlieku garām darba stundām. Piemēram, darbinieks dienā strādā astoņas stundas, bet blakusdarbā vēl arī nakts stundas, tāpēc netiek ievērots atpūtas režīms, un ar laiku tāda strādāšana atsaucas gan uz darbinieka veselību, gan rūpību, veicot darba pienākumus.

Vēl darba devējs varētu aizliegt darbiniekam blakusdarbu konkurējošā uzņēmumā, tā aizsargājot sava biznesa intereses. Ja darba devējam nav pamatojuma, tad nav iemesla neļaut darbiniekam strādāt blakusdarbu.

Pareizāka rīcība būtu darba līgumā vai koplīgumā ietvert norādi, ka tiesības strādāt blakusdarbu jāsaskaņo ar darba devēju.

Tādā gadījumā šāds līguma punkts nosaka darbiniekam pienākumu informēt darba devēju un darba devējam savukārt pienākumu izvērtēt konkrēto gadījumu.

Reklāma
Reklāma

SVARĪGI

1. Ja darbinieks neievēro pienākumu saskaņot blakusdarbu, viņš ir pārkāpis darba līguma nosacījumus. Par to darbiniekam jāatbild līdzīgi kā par citu darba devēja noteikto pienākumu neizpildi.

2. Ja darba līgumā vai koplīgumā nav noteikti ierobežojumi veikt blakusdarbu, darbiniekam tas ar darba devēju nav jāsaskaņo.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.