Vai valsts prezidents šobrīd ir ietekmīgākais cilvēks valstī? 140
Par ietekmīgumu runājot, vai jūs šobrīd esat ietekmīgākais cilvēks valstī – jūs esat valsts galva, armijas virspavēlnieks? Šādu jautājumu Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam uzdeva TV24 raidījums “Nedēļa. Post scriptum.”
“Tas tiešām ir tāds ļoti interesants jautājums. Tomēr jāuzdod pretjautājums – kāpēc jūs tā domājat? Es netaisos kaut kādā veidā izmantot armiju politisko problēmu risināšanā,” smējās prezidents.
“Jā, man tas iespaids ir drusku lielāks nekā citiem ikdienā tīri konstitucionāli. Bet mēs labi zinām, ka Satversme nosaka ļoti skaidru un stingru pilnvaru un funkciju sadalījumu. Valsts prezidents nav izpildvaras galva. Valsts prezidents nav prezidentālas republikas galva,” skaidro Rinkēvičs.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs joprojām neredz būtiskus šķēršļus plašas koalīcijas izveidei, tomēr viņš respektēšot arī partiju izvēli palikt opozīcijā, jo stipra opozīcija efektīvi veic kontrolējošo funkciju un dažkārt arī piedāvā vērtīgus priekšlikumus.
Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” Valsts prezidents atturējās paust kādas cerības vai prognozes par koalīcijas izveidi, norādot, ka viņa darbā “ne ticība, ne cerība nav īsti laba metode”. Vienlaikus viņš uzsvēra jau iepriekš pausto uzstādījumu, ka valdībai ir jābūt gatavai vēlākais līdz septembra vidum, tāpēc ir pēdējais laiks tikt skaidrībā ar koalīcijas modeli.
Rinkēvičs atgādināja, ka jau no sākta gala ir pieturējies pie uzskata, ka šajā Saeimā ir iespējams izveidot plašu koalīciju. “Ir partijas, kuras uzskata, ka tomēr ir kaut kādas nepārvaramas lietas. Tas lai paliek šīm partijām – skaidrot, kāpēc un kā. Bet jebkurā gadījumā šodien ir tā diena, kad vajadzētu būt skaidrībai par valdības izveides tālāko tempu un modeli,” sacīja prezidents, uzsverot, ka šodien nu gan vairs nekādas kavēšanās un sarunu atlikšanas nebūs pieļaujamas, bet būs jāizšķiras.
Rinkēvičs solīja, ka respektēs arī tās partijas, kuras uzskatīs par neiespējamu strādāt valdībā un kļūs par spēcīgu opozīciju, jo valstij arī tāda esot vajadzīga. Pēc viņa teiktā, opozīcija kontrolē, uzdod jautājumus, seko līdzi, kritizē, un varbūt arī kādreiz nāk ar labiem priekšlikumiem, kuri nebūtu jānoraida.