Vai vajadzīgi nekustamā īpašuma nodokļa noteikšanas principi? 0
Līga Menģelsone, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore: “No uzņēmēju viedokļa ir svarīgi, lai nekustamā īpašuma nodoklis būtu prognozējams un lai jebkādi grozījumi tiesību dokumentos neradītu papildu riskus uzņēmējdarbībai.
Ir būtiski panākt, lai šā nodokļa politikā vietējās pašvaldības ievērotu arī uzņēmējdarbības atbalsta principu. Pašlaik pašvaldības savās administratīvajās teritorijās vairāk ieinteresētas vairot iedzīvotāju skaitu, tādējādi saņemot iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu ieņēmumus. Lai piedāvātajiem grozījumiem būtu jēga, manuprāt, pirmais solis – jānodrošina nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību sistēmas sakārtošana. Tai jābalstās nevis uz tirgus buma laikā mākslīgi uzskrūvētajām tirgus vērtībām, bet uz reālajām. Likumprojektā paredzēts, ka tām ģimenēm, kuras audzina trīs vai vairāk bērnus, pašvaldība drīkst samazināt nodokli uz pusi, ja viņu vecākiem ar bērniem ir kopēja deklarētā dzīvesvieta. Bet vidējās un augstākās izglītības iegūšana bērniem var būt saistīta ar dzīvošanu citur. Taču tā neatceļ vecāku pienākumu uzturēt bērnus, kamēr viņi mācās vai studē.”
Andris Jaunsleinis, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs: “Šādu principu ieviešana vispār ir atbalstāma. Taču, manuprāt, šie principi būtu jāieraksta nevis likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli'”, bet likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Tādējādi tie skartu ne tikai nekustamā īpašuma nodokli, bet arī iedzīvotāju ienākuma nodokli un pārējos, būtībā visu nodokļu politiku. Tikpat svarīgi ir sociālās atbildības un teritorijas attīstības un teritorijas sakārtošanas principi, uz kuriem, pēc likumprojekta autoru domām, vietējā pašvaldība var balstīties pēc saviem ieskatiem. Konkrētas teritorijas attīstībai un sakārtošanas nolūkā pašvaldībām jādod tiesības noteikt dažādas nekustamā nodokļa likmes.”
Ilmārs Ziedonis, Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks: “Jājautā – kā un vai pašvaldībās ievēros šos principus praktiskajā darbībā. Pēdējo reizi likums tika grozīts pagājušā gada decembrī, piešķirot pašvaldībām diezgan lielas tiesības šā nodokļa piemērošanā. Likumprojektā minētie priekšlikumi paredz daļēju atkāpšanos no tā, par ko tika nolemts pērn. No nodokļu administrēšanas viedokļa mēs būtu ļoti ieinteresēti, lai ātrāk tiktu skaidrībā, kāda būs likumprojekta galīgā redakcija. Laika atlicis pavisam maz – augustā pašvaldībās jāsagatavo nekustamā īpašuma nodokļa prognoze 2013. gadam, savukārt līdz 1. oktobrim jābūt gataviem saistošajiem noteikumiem šā nodokļa piemērošanā.”
Uzziņa Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” paredz četrus principus, kas būtu obligāti vietējām pašvaldībām, apliekot ar šo nodokli nekustamu mantu: * ar nodokli apliekamo īpašumu objektīva grupēšana; * efektivitāte; * atbildīga budžeta plānošana; * prognozējamība un stabilitāte. Likumprojektā minēti trīs citi principi, kurus vietējā pašvaldībā varētu ievērot pēc saviem ieskatiem: * uzņēmējdarbības atbalsts; * sociālā atbildība; * teritorijas attīstība un sakārtošana. |