Vai vairs nevajag satraukties par to, ka pēc 5-10 gadiem pēkšņi sabruks daudzdzīvokļu sēriju mājas? Komentē eksperts Mārtiņš Auders 14

Vai visas daudzdzīvokļu sēriju mājas Latvijā ir drošas turpmākajai ekspluatācijai, ņemot vērā plašo pētījumu programmu, kas ir noslēgusies? Uz šo jautājumu TV24 raidījumā “Uz līnijas” atbildēja raidījuma viesis – Ekonomikas ministrijas (EM) Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders, atzīstot, ka faktiski “izpētes darbs ir pabeigts”.

Reklāma
Reklāma
Receptes
Tu tos ēdi zaļus/svaigus? Tā vairāk nedari! 5 dārzeņi, kuri pirms ēšanas jānovāra
Katras sievietes sapnis! 5 ģimeniskākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Nekad neizmanto šīs ciparu kombinācijas! Nosaukti 10 populārākie PIN kodi, kurus uzminēt pa spēkam būs ikvienam 6
Lasīt citas ziņas

“Protams, var pētīt dažādus apakšveidus, jo tās ēkas ir ļoti atšķirīgas. No šiem pētījumiem var izdarīt visaptverošus secinājumus, ka kopumā [daudzdzīvokļu] ēku stāvoklis ir apmierinošs,” norādīja EM pārstāvis Auders par situāciju ar ēkām visā Latvijā.

Vai tas attiecīgi nozīmē, ka cilvēkiem, kuri šobrīd dzīvo deviņstāvu daudzdzīvokļu ēkās vai klasiskajās piecstāvu un citu sēriju ēkās, vairs nevajag uztraukties par to, ka pēc 5-10 gadiem būs pagājuši šo ēku ekspluatācijas dokumentos noteiktie lietošanas termiņi 40-60 gadu garumā? “Nebūs tā, ka tā māja pēkšņi sabruks?” precizējošu jautājumu Auderam uzdeva TV24 raidījuma vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kalpošanas termiņš nenozīmē, ka pēc tam māja ir nelietojama, jājauc nost. Tas ir indikatīvs rādītājs, kas absolūti nav saistīts ar to, kas reāli dzīvē notiek. To, kas notiek dzīvē, parāda reālā apsekošana. Šie pētījumi bija ar diviem galvenajiem mērķiem. Pirmkārt, sagraut mītu, ka tūlīt visas mājas sabruks, un fonds ir nolietots tiktāl, ka tajās mājās nav iespējams dzīvot. Un, otrkārt, tā kā šīs ir tipveida ēkas, tad ir iespējams, balstoties uz tādiem tipveida defektiem un nepilnībām, sagatavot arī tādus tipveida risinājumus, kādā veidā konstatētās problēmas var novērst,” skaidroja Auders TV24 raidījumā “Uz līnijas”.

Turklāt pēc tam, kad ēkas apsaimniekotājam vajadzēs veikt tehnisko apsekošanu, tad tam vairs nevajadzēs “pēc savām zināšanām un pieredzes” veikt šo uzdevumu, bet gan būs iespēja izmantot jau izstrādātu metodoloģiju, kas un kurai mājai jāpārbauda, lai konstatētu, ka “šī māja ir droša”, skaidroja EM Mājokļu politikas departamenta direktors Auders par veikto apjomīgo pētījumu priekšrocībām par daudzdzīvokļu ēku stāvokli Latvijā.

“Bet vai visi par sēdēt rokas klēpī salikuši? Tā īsti nav. Tādēļ, ka māja ir jāuztur. Ja netiks pievērsta uzmanība mājas uzturēšanai, tad neapšaubāmi kaut kad pienāks brīdis, kad tomēr var parādīties kaut kādas kritiskas problēmas,” brīdināja Auders TV24 raidījumā, rosinot apsaimniekotājus un iedzīvotājus regulāri sekot līdzi savu ēku tehniskajam stāvoklim.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

Pilnu TV24 raidījumu “Uz līnijas” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.