Mārtiņš Āboliņš:
Mārtiņš Āboliņš:
Foto: Valdis Semjonovs

Vai uznēmējiem inflācijas pieauguma laikā ir iespējas palielināt algas? Vērtē ekonomists 19

Šī gada otrajā ceturksnī algas Latvijā palielinājušās par 8,3%. Inflācija ir aptuveni 20% apmērā. Tas nozīmē, ka pirkstspēja samazinās un labklājība neaug, tajā pašā laikā cilvēki – darba ņēmēji pieprasa lielākas algas. Vai šāda prasība ir vai nav objektīva? Kā uz to būtu jāreaģē darba devējiem? Vai viņiem ir iespēja pietiekami palielināt cilvēkiem algas?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Uz šādu jautājumu, raugoties no ekonomista skatu punkta, TV24 raidījumā “Ziņu TOP” atbildējis bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

“Es domāju, ka tā prasība vēl tik plaša nav, jo ir tāds neliels šoka stāvoklis. Cenu kāpums, kas mums ir bijis pēdējā pusgada laikā, ir ārkārtīgi straujš, un algu pieaugums pēdējos gados mums pēc inerces ir 6-8%.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Protams, šobrīd cilvēku pirktspēja samazinās. Mēs redzam to arī banku pusē – gan aug patēriņa kredīti, gan noguldījumi vairs neaug, cilvēki vairs neveido uzkrājumus klāt. Finansiālā situācija mājsaimniecībām sāk pasliktināties. Noteikti šis spiediens būs.”

“Kamēr mums ir laba situācija darba tirgū, noteikti uz ziemu tas spiediens turpinās augt, jo tiešām izmaksas cilvēkiem ir augušas.”

“No biznesa puses, jāsaprot, ka šobrīd nav 2008. gads, tad mums nāca jauna paaudze darba tirgū, 80. gados dzimušie, un faktiski mums vajadzēja visu laiku jaunas darba vietas, lai bezdarbs neaugtu.”

“Šobrīd katru gadu mums no darba tirgus iet ārā, cilvēki pensijā aiziet vairāk, tas nozīmē, ka uzņēmējiem ir tāda ļoti sarežģīta situācija. No vienas puses, ja cilvēks prasa lielāku algu, viņu jau var laist vaļā, lai iet meklēt citur. No otras puses, ja viņš aiziet, ko un par kādu algu varēs atrast vietā.”

“Šis ir ļoti sarežģīts balansēšanas pasākums, kas tuvākā pusgada-gada laikā uzņēmumiem jāveic. Un uzņēmēji jau arī nezina, kas notiks ekonomikā. Mēs redzam, Eiropas ekonomika ir tāda ļoti svārstīga, ļoti neskaidra, vai būs pieprasījums.”

“Es domāju, ka uzņēmējiem šobrīd galvenais neskriet. Tos 20% uzreiz nevajag celt, pagaidām iespēju robežās turpinām to tendenci, kas ir bijusi.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.