Vai un kādos brīžos Lielbritānijas karaliene tomēr iejaucās politikā? 8
Lielbritānijas karalienei it kā pēc būtības nav “jātaisa” politika tiešā veidā. Bet esot tomēr bijis kāds gadījums, kad karaliene tomēr tiešā veidā politikā iejaucās. Vai viņa to darīja, lai panāktu kādu rīcību vai lai atgādinātu vērtības, kas teorētiski ir karaļa primārais darbs?
Par šādu jautājumu izvērtusies saruna TV24 raidījumā “Globuss”, kur savu viedokli par to paudusi mācītāja, bīskapes emerita Lielbritānijas luterāņu baznīcā Jāna Jēruma-Grīnberga.
Viņa atklāj šo minēto gadījumu, kad karaliene tomēr iejaukusies politikā. Tas noticis Margaritas Tečeres laikā, kad karaliene iejaukusies viņu iknedēļas sarunās un pastāvējusi par to, ka ir nepieciešamas sankcijas pret Dienvidāfriku. Tā bijusi tieša iejaukšanās politikā.
Jāna Jēruma-Grīnberga: “Pēc tam arī kļuva skaidrs, ka viņai ir ļoti tuvas un siltas attiecības ar Nelsonu Mandelu [kādreizējo Dienvidāfrikas prezidentu]. Viņa Dienvidāfrikā ir daudz reizes bijusi un attīstīja ļoti labas attiecības.”
“Protams, uz āru kaut kādas politiskas runas karaliene teikt nevar, un tas nav bijis nepieciešams, bet 70 gadu garumā 15 premjerministri.. Viņai bija vairāk pieredzes politiskajā laikā kā jebkuram no šiem cilvēkiem, jo viņa visu šo gaitu bija redzējusi daudzu gadu garumā.”
“Jebkurš gudrs premjerministrs izmantoja viņu kā padomdevēju, jo viņai taču bija tās zināšanas, tas vēriens, tas plašais skatījums uz pasauli.”
Projektu “Globuss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Globuss” saturu atbild AS “TV Latvija”.