Maģiskā domāšana kā aizsardzības mehānisms? 0
Jau stresa kontekstā minēts, ka maģiskā domāšana dažās izpausmēs nemaz nav tik slikta – tā var nedaudz pasargāt (ja tā ir pozitīvā māņticība, kas trauksmi samazina). Piemēram, ticība amuletiem rada drošības sajūtu, turklāt attiecas uz jebkurām smadzeņu programmām, kuru mums ir daudz. Piemēram, bailes ir vajadzīgas emocijas, kuras var traucēt, ja kļūst pārmērīgas. Dusmas var būt vajadzīgas, bet tās var izpausties arī kā patoloģiska agresija, kas ir kaitējoša. Normālā situācijā vainas apziņa mums ir nepieciešama, bet kopumā tā var būt ļoti traucējoša. Respektīvi – atbilde slēpjas noteiktās robežās un līdzsvarā, kas attiecas arī uz ticību.
Ir māņticības, kas trauksmi palielina. Piemēram, cilvēks iet uz atbildīgu pasākumu, bet ceļam pārskrien melns kaķis. Cilvēks uzreiz jau jūtas nolemts neveiksmei. Pavisam slikti ir tad, ja cilvēks savas labklājības un miera nodrošināšanai dodas pie dažādiem vārdotājiem un zīlniekiem, lai viņam tiktu noņemts lāsts vai ļaunā acs, par ko arī samaksā zināmu naudas summu. Latvijā izplatīta ir arī vārdotāju apmeklēšana slimību gadījumā. Ir reizes, kad var nostrādāt placebo jeb pašiedvesmas dziedinošais spēks, cilvēkam palielinās cerības, uzlabojas kopējais noskaņojums. Taču sliktāk ir tad, ja, paļaujoties uz netradicionālām ārstēšanas metodēm, cilvēks novēršas no tradicionālās medicīnas. Dažreiz presē atspoguļo atsevišķus gadījumus, kad dziednieks ir palīdzējis izārstēt vēzi, bet nemin tos simtus un tūkstošus reižu, kad tas nav izdevies.
Kāpēc maģiskā domāšana traucē attīstīties?
Maģiskajai domāšanai piemīt tāda īpatnība, ka, neko nedarot, var gaidīt vēlamo rezultātu. Līdz ar to mēs kā sabiedrība neuzņemamies atbildību par notiekošo un procesiem. Nereti mēs arī konstruktīvi neizvērtējam tās jomas un iespējas, kad ar savu rīcību varētu ietekmēt rezultātu.
Ne viens vien politologs ir norādījis, ka Latvijā nav aktīvas pilsoniskās sabiedrības. Protams, ir arī citi apstākļi, kas ietekmē cilvēku aktivitāti un rīcībspēju, taču nenoliedzams ir fakts, ka maģiskā domāšana sevī ietver pasīvās eksistēšanas formu.