Vai tu zini, kādas ir optisko briļļu alternatīvas aktīvai atpūtai saulainā laikā? 0
Vasara ir tas laiks, kad esam fiziski aktīvi, bet optiskās brilles var būt apgrūtinošas – par laimi tām ir dažādas alternatīvas. Pieejamas kontaktlēcas ar kurām iespējams lietot dažādas saulesbrilles pēc izvēles, skaidro Jeļena Stūriška, “Vision Express” galvenā optometriste.
Tāpat iespējams izmantot “klipus” – ikdienas brillēm piestiprināmas saulesbriļļu lēcas. Sportiskām aktivitātēm paredzētas dažādas sporta saulesbrilles, kas pieguļ sejai, tādejādi pasargā acis no saules arī sānos.
Tās laikā tiek piemeklētas piemērotas kontaktlēcas, tiks novērtēta to saderība ar aci. Optometrists apmācīs kā kontaktlēcas pareizi ielikt, izņemt un apkopt. Šobrīd pamatā klienti izvēlas vienas dienas kontaktlēcas vai plānveida nomaiņas jeb mēneša kontaktlēcas.
Īpaši stingri optometriste iesaka ievērot, ka nevienas no kontaktlēcām nav piemērotas peldēšanai, jo pelde ar kontaktlēcām palielina acu infekcijas risku. Nedrīkst pieļaut ūdens nokļūšanu uz kontaktlēcas – peldētājiem vispiemērotākās ir vienas dienas kontaktlēcas, kuras uzreiz pēc peldes tiek izņemtas un izmestas ārā. Profesionāli sportisti izvēlas peldbrilles ar optiskajām lēcām. Arī pirms došanās pirtī, saunā vai solārijā – kontaktlēcas obligāti ir jāizņem.
Tie ir ražotāja komplektēti, tas ir ļoti ērti un to vizuālais izskats tiek pielāgots briļļu dizainam. Taču lietojot atsevišķi nopērkamos “klipus”, tie noteikti ir jāpielaiko, jo ne visām brillēm tie derēs. Jārēķinās arī ar to, ka pie brillēm klipi stiprinās ar tādiem kā ‘knaģīšiem’, kuri saskaras ar briļļu lēcu un pie biežas uzlikšanas un noņemšanas var saskrāpēt lēcu.
“Izvēles kritēriji katram ir savi, vienmēr būs sievietes, kuras izvēlēsies saulesbrilles, raugoties no praktiskā viedokļa un netrūkst arī vīriešu, kuri seko modes tendencēm, bet nenoliedzami dāmas seko līdz modei vairāk. Neatkarīgi no dzimuma autovadītāji un tie, kuri daudz laika pavada pie ūdeņiem izvēlas polarizētās saulesbrilles, kas noņem atspīdumus no horizontālām virsmām – to esam novērojuši mūsu optikās,” atklāj Stūriška.
Savukārt sportam, it sevišķi riteņbraukšanai, jāizvēlas sportiskās saulesbrilles, kas pieguļ pie sejas, nosedzot arī sānus. Aktīviem sportistiem ieteicams padomāt arī par briļļu nostiprināšanu – briļļu gumijas, kas cieši notur brilles pie galvas, neļaujot tām nokrist. Tās ir ļoti dažādas gan stiprinājuma ziņā, gan pēc platumiem un krāsas. Praktiska lieta ir arī aukliņas briļļu iekarināšanai kaklā.
Ļoti aktīviem bērniem jāpievērš uzmanība arī pie ietvara izvēles, mēdz būs īpaši elastīgi ietvaru materiāli. Pašās brillēs bērniem viennozīmīgi ir jāliek plastikāta lēcas ar dzidrināto pārklājumu. Lai brilles labāk turētos, optikā tās atbilstoši pielocīs, bet, ja ar to nebūs gana, var izmantot speciāli pieliekamus aizausīšus. Arī bērniem briļļu nostiprināšanai lieto briļļu gumijas vai regulējamas šņorītes, kas aptver galvu un aizmugurē savelkamas pēc vajadzības.
Ieteikumi ilgākai briļļu kalpošanai – neatkarīgi, optiskās vai saulesbrilles. Lai tās saglabātu lieliskā stāvoklī pēc iespējas ilgāk, svarīgi atcerēties, ka tās nedrīkst likt uz galvas kā matu stīpiņu, lai brilles neizstaipītos un nedeformētos. Tāpat brilles ir jāglabā cietā maciņā, lai pasargātu tās no saspiešanas.
Regulāri jāmaina briļļu tīrīšanas lupatiņa, jo smilšu graudiņi, kas tajā nokļūst var saskrāpēt un neatgriezeniski sabojāt briļļu lēcas, turklāt, noteikti nevar novietot brilles ar lēcām pret virsmu. Brilles automašīnā – neatstāt uz auto paneļa, jo caur logu tās tiek karsētas un var deformēties. Ļoti bieži brilles tiek uzliktas uz paneļa, sākot braukt mašīnai, tās slīd un tiek saskrāpētas briļļu lēcas. Kā arī viens no visbiežākajiem briļļu salūšanas gadījumiem – tās tiek atstātas uz auto sēdekļa un kāds uzsēžas.