Vai “TikTok” ir drauds Rietumiem? Eksperts skaidro, kāda ietekme šādiem kanāliem ir uz jebkuru cilvēku 45

Šim visam ir divi gali. Viens ir tehniskās iespējas sekot līdzi, kur kāda iekārta atrodas, veidot dažādus profilus, saistīt tos savā starpā un iegūt bagātinātu informāciju par iekārtas lietotājiem. Tā TV24 raidījumam “Globuss” sacīja Gints Mālkalnietis, CERT.LV kiberdrošības eksperts.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Otrs un gana svarīga lieta, protams, ir tas, ko cilvēks skatās un kas ir “TikTok” iekšienes algoritmi, kas izvēlas to saturu, ko redzēs lietotājs. Mālkalnietis skaidro, ka ļoti daudz no tā, ko cilvēks redz un ko viņam iesaka, izvēlas tieši pati kompānija. Tas var tikt veidots kā rīks, lai nogādātu līdz noteiktām aprindām izdevīgu informāciju.

“Kas no tā ir ļoti kaitīgs septiņus gadus vecam čalim? Viņš, teiksim, nebūs tas, kurš ies uz vēlēšanām un pieņems kādus globālus lēmumus. Bet, kā zinām, mūsdienās, veidojot ilgtermiņa viedokļus, arī šiem kanāliem ir nozīme,” tā saka eksperts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Cert.lv” atzinīgi vērtē EK lēmumu liegt izmantot “TikTok” valsts iestāžu darba ierīcēs

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv” atzinīgi vērtē Eiropas Komisijas (EK), ASV, Kanādas un citu partneru lēmumu liegt izmantot “TikTok” un jebkuru citu darba pienākumu veikšanai nevajadzīgu lietotni ierēdņu un valsts iestāžu darba ierīcēs, aģentūrai LETA pavēstīja “Cert.lv” pārstāve Līga Besere.

“Cert.lv” ieskatā mobilās ierīces un tajās izmantotās lietotnes ir uzskatāmas par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras sastāvdaļu, uz kurām attiecas visi jau spēkā esoši normatīvie akti par minimālām drošības prasībām un IKT drošības labo praksi. Valsts īpašumā esošām mobilām ierīcēm jābūt definētai drošības politikai un vēlama drošības prasību centralizēta kontrole. Tas nozīmē, ka

uz šādām ierīcēm, īpaši valsts iestāžu izmantotām, nav jābūt ne tikai “TikTok” lietotnei, bet arī jebkurai citai lietotnei, kura nav nepieciešama iekārtas pilnvērtīgai funkcionēšanai un darba pienākumu veikšanai.

“Cert.lv” ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un “.lv” domēna vārdu zonā.

Jau ziņots, ka EK pagājušajā nedēļā aizliedza sociālo platformu “TikTok” darbinieku izmantotajās oficiālajās ierīcēs, bet ASV Baltā nama administrācija pirmdien deva federālajām aģentūrām 30 dienas, kuru laikā ir jānoņem lietotne “TikTok” no visām to darbinieku oficiālajām ierīcēm, īstenojot ASV Kongresa pērn pieņemtu lēmumu par šīs lietotnes aizliegumu.

Platforma “TikTok” pieder Ķīnas uzņēmumam “ByteDance”.

Rietumos nerimst bažas par to, kādā mērā Ķīnai ir piekļuve lietotāju sensitīvajiem datiem visā pasaulē, tomēr “TikTok” uzņēmuma vadība līdz šim noliegusi, ka Pekinai būtu jelkāda kāda kontrole vai piekļuve.

Tiesa gan, novembrī “TikTok” atzina, ka dažiem darbiniekiem Ķīnā ir piekļuve Eiropas lietotāju datiem.

Projektu “Globuss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Globuss” saturu atbild AS “TV Latvija”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.