“Vai tik tas neatgriezīs atpakaļ aplokšņu algas.” Deputāts par minimālās algas celšanu Latvijā 0
Vai minimālo algu šobrīd nepieciešams celt?
“Mums ir vismazākā vai otra mazākā minimālā alga Eiropas Savienībā. Neaizmirsīsim, ka arī no minimālās algas jāmaksā nodokļi, cilvēks jau nesaņem 500 eiro uz rokas. Protams, ka minimālā alga jāceļ, vienīgais, šobrīd ekonomiskā situācija ir tik sarežģīta, ka jautājums – kā tas atsauksies uz mazajiem uzņēmējiem, jo viņi nevar atļauties maksāt mazāk kā minimālo,” TV24 raidījumā “Ziņu top” atbild Gundars Daudze, 13. Saeimas deputāts un ārsts.
Viņš baidās, vai tas nepavērs durvis algu maksāšanai aploksnēs.
“Citādi tas lauksaimnieks un mazais uzņēmējs nevar samaksāt, bet es viennozīmīgi uzskatu, ka minimālā alga jāceļ, jo cilvēka vienkārši nepieciešama nauda, lai izdzīvotu,” Daudze turpina.
Jau ziņots, ka Labklājības ministrija (LM) plāno nākt klajā ar piedāvājumu minimālo algu valstī turpmāk piesaistīt iepriekšējā gada faktiskajai vidējai algai, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” pastāstīja labklājības ministrs Gatis Eglītis (K).
LM skatījumā, minimālā alga varētu būt puse jeb 50% no iepriekšējā gada vidējās algas. Šādu pieeju LM esot izvēlējusies jau tagad, piedāvājot 2023.gadā palielināt minimālo algu līdz 640 eiro, kas būtu puse no iepriekšējā gada vidējās algas – 1280 eiro.
Ministrs sacīja, ka šis modelis jau esot pārrunāts arī ar dažiem sociālajiem partneriem, kuri tam pauduši atbalstu. “Mēs esam runājuši ar sociālajiem partneriem. No arodbiedrībām, protams, ir liels atbalsts. Ar Latvijas Darba devēju konfederāciju es vēl šodien arī tikšos,” stāstīja politiķis, prognozējot, ka arī darba devēji droši vien kopumā piekrīt nepieciešamībai celt minimālo algu.
Eglītis uzsvēra, ka Latvijas minimālās algas atšķirība pret Lietuvu un Igauniju jau ir izveidojusies “nepiedodami liela” un pie šodienas cenām izdzīvot ar 500 eiro pirms nodokļu nomaksas ir ļoti liels izaicinājums.
Ministrs atzina, ka sākotnēji ministrija bija izstrādājusi piedāvājumu minimālo algu nākamgad celt līdz 640 vai 700 eiro, tomēr tagad esot kļuvis skaidrs, ka palielinājums līdz 700 eiro būtu pārāk straujš.
Kā ziņots, trešdien notikušajā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē Eglītis pastāstīja, ka par minimālās algas celšanu nākamgad diskusijas vēl turpinās, tomēr, ministra ieskatā, šajā virzienā varētu doties.