Vai, enerģijas ieguvei izmantojot saules baterijas, rēķini tiešām ir pa nullēm? 130
Ir pieņēmums, ka saules baterijas ziemā dod maz labuma, jo saule spīd daudz retāk. Par to, vai tā tiešām ir un cik tad liels ziemā ir rēķins iedzīvotājiem, kuri enerģijas ieguvei izmanto saules baterijas, TV24 speciālizlaidumā stāsta Mārtiņš Zemītis, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks.
“Latvijā šajā gadījumā vienīgā izmaksa, kas rodas, lietojot saules baterijas, ir Sadales tīkla komponente, kuru, mēs zinām, tagad arī uz četriem mēnešiem valdība ir lēmusi atcelt,” viņs norāda.
Tajā pašā laikā daudzās citās valstīs, un tai skaitā arī Lietuvā, alternatīvo resersu pašģenerētājiem vispār nav jāmaksā pat šīs sadales tīkla izmaksas.
Zemītis skaidro, kā tieši darbojas saules baterijas: “Šī sistēma strādā tā, ka saules baterijas tad, kad spīd saule, un, protams, viņa spīd vairāk vasarā un pa dienu un nespīd naktī, un nespīd tik daudz ziemā, šī enerģija tiek saražota. Un tā, kura nav patērēta uzreiz pašpatēriņā, tiek ielaista tīklā vai arī, teiksim, ir iespēja viņu akumulēt – nopirkt akumulatoru un turēt šo enerģiju gluži tāpat kā automašīnai.”
Un tad, kad šī enerģija ir nepieciešama, piemēram, ziemā vai naktī, tā tiek ņemta no tīkla, līdz ar to maksājot tikai tīkla izmantošanas izmaksas.
Vasaras mēnešos tiek saražots līdz pat 2 MWh, kas pa ziemu tad tiek arī patērēts.
“Ir vērts kādreiz drusku to ekonomiku mācīties, lai varētu salikt A un B kopā,” viņš piebilst.
Tomēr jārēķinās, ka lielākais izaicinājums ir sākotnējās kapitālās investīcijas, jo, protams, sākumā saules baterijas ir jānopērk.