Cik ilgi vēl mocīs vecākus? Izglītības ministre par to, vai Latvijā plānots pārskatīt mājasdarbu apjomu 60
“Vai tiek plānots pārskatīt mājasdarbu apjomu?” jautā kāds TV24 skatītājs, piebilstot, ka īpaši svarīgi tas būtu mazajās klasēs, lai nemocītu vecākus.
Nesen šo jautājumu, kāpēc skolēniem jāpilda mājasdarbi, uzdevis arī pusaudžu terapeits Nils Konstantinovs, kas piedāvā skolās pēc ASV parauga ieviest mājasdarbu stundu skolā, lai atliktu laika pulciņiem, hobijiem, ģimenei utt.
Domāju, ir viens jautājums, kuru vērts atvērt diskusijai. – Kāpēc skolēniem jāpilda mājasdarbi?
Tie ir biežākais problēmu cēlonis, gandē attiecības ģimenē, noņem laiku, kuru bērns varētu pavadīt sportā vai pulciņos, rada pastāvīgu spriedzi, māca, ka darbu ir normāli ņemt uz mājām— Nils S. Konstantinovs (@lasitajs_nr1) March 21, 2023
No mājasdarbu atcelšanas iegūtu visi, ieskaitot skolotājus, kuriem tie jālabo bieži ārpus darba laika. Mans priekšlikums būtu pēc ASV parauga ieviest mājasdarbu stundu skolā. Bet pēc-skolas laiks ir paredzēts hobijiem, sportam, ģimenei, draugiem etc.
— Nils S. Konstantinovs (@lasitajs_nr1) March 21, 2023
Atbildot uz šo jautājumu raidījumā “Uz līnijas”, izglītības ministre Anda Čakša aicina padomāt, kāpēc vispār mājas darbi ir domāti.
“Ir jāsaprot, ka mājasdarbiem nav jēgas, ja tos pilda vecāki, vai tas vienkārši notiek kaut kā automātiski. Ja mēs runājam par praktizēšanu, kas ļauj bērnam uzturēt vai attīstīt kādas konkrētas prasmes – lasītprasmi, konkrētu uzdevumu risināšanas prasmi, tad noteikti mājas darbiem ir jēga,” viņa skaidro.
Izglītības ministre noteikti piekrīt, ka laiku mājasdarbu pildīšanai varētu atvēlēt skolā, kas atvieglotu dzīvi ģimenei.
Viņa arī uzsver skolotāju lomu, kuri izvēlas metodi, kas vislabāk strādā konkrētajā priekšmetā: “Tā ir skolotāju autonomija pieņemt lēmumu, kā vislabāk nodot mācību saturu, kādā veidā motivēt skolēnu mācīties.”