Vai tārpainas plūmes ir bīstamas dārza veselībai? 0
Irina Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Plūmēm, sevišķi agrajai šķirnei ‘Komēta’, daži augļi sāk krāsoties un nokrīt, taču tajos ir manāmi caurumiņi – tārpainas. Savukārt citas sāk pūt. Nezinu, vai vajag lasīt un vai drīkst likt kompostā?” – jautā Sandra no Engures.
“Jo vairāk bojāto (slimību un kaitēkļu) augu daļu savāc un aiznes no dārza, jo augu veselībai labāk,” mudina Dārzkopības institūta vadošā pētniece Ilze Grāvīte. Pētījumi apliecina, ka tieši šāda mehāniska darbošanās ir efektīvāka par smidzinājumiem.
Puvju un citu ligu bojātās lapas, zarus un augļus var likt kompostā. Lai likvidētu slimību ierosinātājus, kompostam pievieno līdzekli Biokompostētājs. Taču, ja augļos ir kāds kaitēklis, tos vajag iznīcināt. Piemēram, plūmju tinēja resnais kāpurs būs sajūsmā par iespēju ziemot komposta kaudzes siltumā. Pavasarī kaitēklis būs gatavs jauniem postījumiem.
No nejaukajiem kāpuriem plūmēs un ķiršos pilnībā nevar izsargāties, taču regulāra bojāto augļu savākšana un sadedzināšana palīdzēs ierobežot to daudzumu. Ja plūmes ienākušās, bet pārgriežot vidū atklājas kāpuri, pašām plūmēm nav nekādas vainas. Tās var ēst un vārīt ievārījumos, ja kaitēkļus izņem. Taču šos kāpurus nedrīkst izmest pie plūmes, jo tad tiem būs iespēja iekūņoties zemē zem koka un pārziemot.