Baidās kļūt par labējo radikāļu ruporu 25
No otras puses, mediju nekritisko attieksmi pret migrācijas ēnas pusēm un piesardzīgo attieksmi pret bēgļu kriminalitātes tēmu sekmējuši tie paši, kas medijus dēvē par “melu presi” – migrācijas pretinieki.
Tie ir cilvēki, kas, pamanījuši kādu sociālajos tīklos publicētu nepārbaudītu šaušalīgu baumu stāstu – par bēgļu veiktām izvarošanām, slepkavībām, zādzībām, apēstiem zirgiem –, ar tiem bez apdoma dalās tālāk. Tie ir ļaudis, kuri no savas “Facebook” sienas šos izdomājumus neizdzēš pat tad, kad policija baumas izmeklējusi un izrādījies, ka tie ir pilnīgi izdomājumi. Akli sekojot labējiem radikāļiem, kuri šos nostāstus ražo tikpat meistarīgi kā Krievijas propaganda, viņi ne tikai ceļ paniku. Tiek arī tērēti lieli mediju un policijas resursi, lai katru no izdomājumiem pārbaudītu un atspēkotu.
Iznākums: Jaungada rītā sociālajos medijos ievietotais stāsts par seksuālajiem uzbrukumiem pat vēl nebija paspējis lāgā izplatīties, kad to izdzēsa paši “Facebook” grupas administratori. Tas viņiem pārlieku atgādināja kārtējo pret bēgļiem vērsto baumu stāstu, ar kādiem sociālie tīkli ik dienas tiek piesārņoti kilogramiem.
Jo lielāks labējo radikāļu spiediens, jo tendenciozākas kļūst to mediju publikācijas, kas līdz šim bijuši neitrāli. Tas mudina uz pašcenzūru – gluži pretējā virzienā. Piemēram, ziņojot par bēgļu kriminalitāti, baidīties izpelnīties jebkādu atzinīgu novērtējumu no labējiem radikāļiem, jo no tā cietīs medija tēls. No “pretējās nometnes” tas var tikt pasludināts par labējo radikāļu ruporu.
Vēl vairāk: kā virtuves sarunās atzīst žurnālisti, tas, ko dēvē par “pašcenzūru”, ir rūpes par drošību. Žurnālistam ir jāziņo bezkaislīgi, bet kurš būs atbildīgs, ja pēc publikācijas, kurā patvēruma meklētāji tiks parādīti izteikti negatīvā gaismā, tiks nodedzināta kārtējā bēgļu mītne un ies bojā cilvēki?