Vai šoferim var tikt piemērots sods par ceļu satiksmes negadījuma vietas pamešanu, neievērojot noteikto kārtību? Konkrēts piemērs 0
Diemžēl ik dienu ceļu satiksmē notiek lielāki vai mazāki negadījumi, bet kā jārīkojas tajā iesaistītajiem? Vai viņi drīkst pamest notikuma vietu? Interesanta situācija un tās skaidrojums par šo tēmu lasāmi LVportals.lv. Ieskatāmies, kā tad būtu jārīkojas pareizi.
LVportals.lv saņēmis kāda lasītāja vēstuli, kurā viņš apraksta nesen piedzīvotu situāciju. Diennakts tumšajā laikā esot braucis pa savu joslu garāk vairākām brauktuves malā novietotām automašīnām, bet pēkšņi vienai no tām šoferis atvēris durvis, ko garāmbraucējs nedaudz aizķēris.
Pēc šī notikuma šoferis nobraucis malā, ieslēdzis avārijas gaismas un apstājies. Viņš izkāpis un novērtējis savu automašīnu, konstatējot, ka nekādu bojājumu nav. Taču vainīgais, kurš neuzmanīgi atvēris sava auto durvis neesot klāt pienācis, lai pārrunātu situāciju.
Vēstules autors pats arī to neesot darījis, jo viņa mašīnā bijis pirmsskolas vecuma bērns, kuram līdzi nebijis atbilstoša apģērba un kuru vienu nevarēja atstāt automašīnā. Viņš pagaidījis ceļa malā kādas 5-6 minūtes un devies prom no notikuma vietas. Tagad gan vēlas uzzināt, vai viņam varētu piemērot sodu par notikuma vietas pamešanu? Kā būtu pareizāk rīkoties? Videoreģistratorā esot fiksēts negadījums.
Lasītājam atbildi sniedzis jurists Sandis Zellis. Viņš gan uzreiz norāda – lai atbildētu uz šo jautājumu, būtu jāsaprot, vai ceļu satiksmes negadījums vispār ir noticis, vai otrai automašīnai ir radušies bojājumi.
Jurists portālā skaidro: “Ja otrai automašīnai ir radušies bojājumi, tad šāda situācija būtu uzskatāma par ceļu satiksmes negadījumu un rīcība – par ceļu satiksmes negadījuma vietas pamešanu.
Ceļu satiksmes likuma 63. panta piektā daļa noteic, ka par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu pēc ceļu satiksmes negadījuma, pārkāpjot noteikto kārtību, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no četrpadsmit līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām (70–700 eiro) un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku no trim mēnešiem līdz diviem gadiem vai bez transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizlieguma.
Norādītie apstākļi pirmšķietami norāda uz to, ka šobrīd aktīva rīcība nebūtu nepieciešama. Tāpat, visticamāk, arī otra persona nerīkosies, jo tas nemaz nav šīs personas interesēs. Tomēr videoierakstu, tostarp tādā garumā, kas ļauj secināt, ka ir gaidīts iespējamais otra auto vadītājs, noteikti saglabājiet, lai izmantotu situācijā, ja tomēr tiktu uzsākta administratīvā pārkāpuma izmeklēšana.”