Vai slimošanas laikā bērnam iemānīt ēdienu? Vai maltīti var aizstāt vitamīni? 0
Ja gadījies saaukstēties un saslimt vai „noķert” gripas vīrusu, parasti konstatējam, ka nemaz nav apetītes, bet tās parādīšanās jau liecina, ka slimība sāk atkāpties. Kāpēc tā notiek un vai ir nepieciešams ēst, kaut nemaz negribas, vaicājām ģimenes ārstei Gundegai Veidei (tici.lv). Uzklausījām arī citus ārstes padomus, kas saistīti ar vīrusu saslimšanām.
Kamēr cilvēka imūnsistēma un fermenti ir aizņemti cīņā ar vīrusu – baktēriju uzbrukumu, un tai tiek tērēts ļoti daudz enerģijas, organisma spējas sagremot un sašķelt ēdienu mazinās. Tas raksturīgi gandrīz jebkurai vīrusu saslimšanai, sevišķi ja to pavada paaugstināta ķermeņa temperatūra. Tāpēc nav nepieciešams slimnieku spiest ēst, ja viņš nevēlas. Galvenais būtu uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu (1-1,5 l dienā), lai nodrošinātu dzīvības procesus un skalotu ārā slimības rezultātā radušos vielmaiņas produktus. Ļoti labi derētu tējas (aveņu, upeņu, kumelīšu, pelašķu, ķimeņu, jauktas). Pašu pagatavoti morsi, piemēram, dzērveņu, piegādā organismam vitamīnus un veicina organisma attīrīšanos. Būtībā noderīgs būtu jebkurš šķidrums, ko slimnieks būtu ar mieru dzert, jo īpaši jau slimajiem bērniem parasti ar to ir grūtības. Nebūtu vēlami gāzētie dzērieni un ķīmisko krāsvielu/aromātisko vielu maisījumi.
Slimniekam varētu piedāvāt viegli sagremojamus ēdienus – saknes, ābolus, banānu, zupu, bifido jogurtu, maizītes. Bērnam jau parasti var iemānīt kādus gardumus, taču nevajadzētu lielā daudzumā lietot tikai konfektes un saldumus. Rūpīgāk ēdiena izvēlei būtu jāpievērš uzmanība pavisam maziem bērniņiem, kuri vēl saņem krūts pienu un kuru gremošanas sistēma vēl tikai daļēji nobriedusi, kā arī caureju/vemšanas gadījumā, kad gremošanas traktā ir reāls iekaisums.