– Pats esat projektējis gan sabiedriskas celtnes, gan privātus mājokļus. Vērtējot balvai pieteiktos darbus, apceļojāt Latviju – kāds radās kopējais iespaids par arhitektonisko vidi? 12
– Latvijā ir milzīgi kontrasti. Var redzēt, ka Zemgales tīrumos atgriežas lauksaimniecība, norit zināma rosība. Ir daudz skaistu vietu. Tomēr man ārkārtīgi traucē nožēlojamie padomju laika mikrorajoni. Saprotu, ka problēmas radījis privatizācijas haotiskais process, ekonomiskā krīze, bet tomēr… Iepriecināja, ka reģionos – biju Smiltenē un Valmierā – daudzdzīvokļu mājas ir atjaunotas un izskatās labi. Diemžēl Rīgā, šķiet, ka ieguldījumu šajā ziņā nav nekādu.
– Vēl viens Gunāra Birkerta veikums ar īstenošanas noilgumu ir viņa projektētā Okupācijas muzeja piebūve – “Nākotnes nams”. Savulaik intervijā esat izteicies pozitīvi par šo piebūves ideju.
– Principā šoreiz ir tāpat kā Nacionālās bibliotēkas gadījumā – projekts ir novecojis. Vecais Strēlnieku muzeja ansamblis līdzās Salaspils memoriālam ir viens no padomju laika labākajiem darbiem. Skulpturālais tēls, ar kaparu apšūtā forma, kas it kā lido, bet aiz tā – Pēterbaznīcas tornis, ko ieskāva liels laukums… Tomēr konteksts tagad ir mainījies. Ir uzbūvētas Melngalvju nama un Rātsnama replikas. Šobrīd viena laukuma puse telpiski ir pilnīgi citāda nekā otra. Es pilnā mērā atbalstu domu par muzeja telpu paplašināšanu, jo pašreizējās telpas nav pietiekamas pilnvērtīgai ekspozīcijas izvietošanai. Saprotams, ka ir ārkārtīgi svarīgi, ka ir šāds muzejs, kas uztur spēkā kolektīvo atmiņu. Vienīgi jautājums – vai pašreiz iecerētais ir labākais veids, kā šo paplašināšanu veikt. Manuprāt, ir vajadzīgs pilnīgi cits risinājums, jo esošā celtne labāka nekļūs, ja tai noņems kādu gabalu nost un pielipinās klāt vienu baltu kasti. Tāpēc noteikti ir vērts šo ideju apspriest vēlreiz. Jā, ir iztērēti līdzekļi, zinu, ka arī mani draugi Austrālijā ziedoja Okupācijas muzejam, tomēr esmu pārliecināts, ka šis atbalsts bija pašai muzeja idejai, bet ne nepieciešamā kārtā pašam zīmējumam.
– Kā vērtējat izskanējušo ieteikumu Okupācijas muzeja ekspozīciju izvietot Stūra mājā? Līdzīgas idejas iemiesotas arī citur pasaulē – piemēram, Berlīnes mūra muzejs “Haus am Checkpoint Charlie”…
– Konceptuāli tā būtu spēcīga ideja, ņemot vērā ēkas vēsturi, kas pati jau ir muzejisks fakts, tomēr šo ēku būtu grūti pārbūvēt par muzeju, jo kādreizējās dzīvokļu mājas telpas tam nav piemērotas.