Vai siltumnīcā vajag kaļķot augsni un cik ilgu laiku pirms tomātu stādīšanas? 0
“Vai siltumnīcā vajag kaļķot augsni ar dārza kaļķi un dolomītmiltiem un cik ilgu laiku pirms tomātu stādīšanas? Vai drīkst vienlaikus izmantot kaļķi un dolomītmiltus?” ANNA VĪTOLA TUKUMA NOVADĀ
Lai tomāti augtu raženi, augsni vēlams sagatavot jau iepriekšējā rudenī. Diemžēl kūtsmēslus un kaļķi audzētāji bieži lieto pēc acumēra, jo precīzs aprēķins nav iespējams bez agroķīmiskās analīzes. Siltumnīcā katru gadu tiek ienesti dažādi minerālmēsli, substrāti, augu aizsardzības līdzekļi, iegūtas visai lielas ražas, tāpēc augsnes agroķīmiskais sastāvs būtu jāizvērtē regulāri – tas ir pamatu pamats.
Piemājas dārza kopējiem analīzes šķiet par dārgu un sarežģītu, tāpat viņi baidās no minerālmēsliem un regulāri lielās devās siltumnīcās iestrādā kūtsmēslus, kompostu, pelnus. Jāņem vērā, ka paaugstināta sāļu koncentrācija var rasties ne tikai no pārmērīgas minerālmēslu lietošanas, to izraisa arī daudzi balastvielu (nātrija, hlorīdu, alumīnija) savienojumi, kuri lielos daudzumos nonāk augsnē tieši ar organiskajiem mēslošanas līdzekļiem. Daudzi audzētāji iztiek ar kūtsmēslu devu rudenī un laistīšanu vien tomātu augšanas laikā. Kūtsmēslos tikpat kā nav kalcija, tāpēc noteikti papildus vajadzīga kaļķošana.
Tomātiem nepieciešama augsne ar pH līmeni 6,3–6,5. Ja augsne jākaļķo un tas nav izdarīts rudenī, iesaka kaļķošanas materiālu iestrādāt augsnē aptuveni divas nedēļas pirms tomātu stādīšanas. Var arī veikt uzturošo kaļķošanu ar kaļķakmens miltiem vai dolomītmiltiem veģetācijas periodā, jo tie nekādu ļaunumu augiem nenodara. Vienīgi augsnes skābuma reakcija mainīsies nevis uzreiz, bet tikai pēc kāda laika. Nevajag lietot divus kaļķošanas materiālus vienlaikus. Jāizvēlas viens atkarībā no tā, vai augsnē vairāk trūkst magnija vai kalcija. Dolomītmiltos ir vairāk magnija, kas arī vajadzīgs tomātiem, taču regulāri tos nedrīkst lietot, citādi var rasties magnija pārbagātība augsnē. Kaļķakmens milti satur daudz kalcija, bet maz magnija.