Vai shēma Līvānu gaumē? Ubaglīča iedzīvotāji neapmierināti ar gauso un paviršo ielu remontu 52
Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Līvānu pilsētas Ubaglīča dzīvojamā mikrorajona iedzīvotāji neapmierināti ar ielu gauso un paviršo remontu.
Pēc dažu pašvaldības deputātu un pašvaldību darbinieku domām, cēlonis paviršajai un gausajai būvniecībai, kuras dēļ jācieš iedzīvotājiem, ir pašvaldības rīkotais iepirkums par Ubaglīča dzīvojamā rajona ielu pārbūvi, ar ko konkursā izraudzītais būvnieks un apakšuzņēmēji acīmredzami netiek galā.
Ietvju vietā bedres
Kopā ar fotogrāfu Valdi Semjonovu apmeklējot šo pilsētas rajonu, paši redzējām, ka pašlaik šis privātmāju rajons Dubnas krastā vairāk atgādina celtnieku iesāktu, pa pusei pamestu būvlaukumu.
Pats pārsteidzošākais – darbdienā nekur nemanījām nevienu strādnieku, kaut arī oktobris jau pusē un drīz arī ziema būs klāt. Toties redzējām izrakņātas ielas, ielu malās pamestus būvmateriālus, nenobruģētas nobrauktuves pie ģimeņu privātmājām. Bet jau nobruģētās dažviet jau iesēdušās.
Gājējiem paredzēto ietvju vietās izraktas dziļas nenorobežotas bedres, kuras jāapiet, aizšķērsojot ceļu braucējiem.
Mikrorajona Vidzemes ielas ģimenes privātmājas īpašnieks Viktors Tokarevs stāsta, ka pagājušajā ziemā, iedams pa apledojušo un nelīdzeno brauktuvi, nokritis un salauzis ribas.
Bet viņš neesot vienīgais, kurš lauzis kaulus būvnieku gausā un paviršā darba dēļ. Izrakņātajās un ziemā apledojušajās ielās paslīdējuši un bedrēs iekrituši arī citi iedzīvotāji.
Latgales ielas ģimenes privātmājas īpašniece Ļubova Bogdanoviča stāsta, ka vakaros ielas neesot apgaismotas, kas tumšajā gadalaikā vēl vairāk apdraud gājējus, kuri ietvju vietās izrakto bedru dēļ spiesti staigāt pa ielas vidu. Pārbūve te ilgstot teju divus gadus, bet galu tai neredz, kaut arī iedzīvotāji jau vairākkārt vērsušies pašvaldībā, prasot novērst neērtības.
Septembrī pašvaldības deputātiem adresētajā vēstulē, kuru parakstījuši ap 120 iedzīvotāju, cita starpā norādīts, ka, pēc ekspertu atzinuma, dažās ielās uzklātais asfalta segums ir tik slikts, ka neizturēs automašīnu slodzi.
Kā man stāsta iedzīvotāji, dažas ielas gan bijušas lielā steigā noasfaltētas pirms pašvaldību vēlēšanām. Bet, pēc viņu domām, tas esot darīts, lai gādātu nevis par iedzīvotājiem, bet lai sazvejotu vēlētāju balsis.
Iedzīvotāji prasa deputātiem, kurš pašvaldībā ir atbildīgs par šo paviršo un gauso būvēšanos un cik ilgi viņiem vēl būs jālaipo apkārt bedrēm. Oktobra vidū iedzīvotāji gan nekādu atbildi vēl nebija saņēmuši.
Deputāti – viesi restorānā
Bijušais Saeimas un tagadējais pašvaldības deputāts Jānis Klaužs uzskata, ka pretendentu konkursā par Ubaglīča dzīvojamā rajona ielu pārbūves projekta īstenošanu notikusi krāpšana, par ko jāatbild pašvaldības vadītājam Andrim Vaivodam.
Pēc viņa teiktā, Vaivods pašvaldību pārvērtis par personīgo SIA, kurā viņš nesodīti varot darīt, ko un kā pats grib.
“Mēs, pārējie deputāti, esam kā viesi restorānā, kuri reizi vai divas mēnesī atnāk un apēd to, ko viņiem noliek priekšā pavāri pēc restorāna saimnieka, proti, pašvaldības vadītāja ieteikuma,” saka Jānis Klaužs, “bet, lūk, tie pavāri jeb pašvaldības darbinieki vairs negrib uzņemties atbildību par pārkāpumiem, kurus atklājot atbildēs viņi.”
Arī pašvaldības deputāts Valdis Labinskis atzīst, ka par iepirkumiem viņam nekas nebija zināms. Vairākkārt viņš gan esot pieprasījis izveidot Līvānu novada iepirkumu uzraudzības komisiju, bet pašvaldības priekšsēdētājs Andris Vaivods vienmēr atbildējis – kamēr viņš vadīšot Līvānu novadu, tas nekad nenotikšot.
“Par iespējamo krāpšanu iepirkuma rīkošanā vairākkārt esam rakstījuši dienesta ziņojumus pašvaldības vadītājam un pašvaldības deputātiem, aicinot vērsties tiesību sargājošās iestādēs,” atzīst pašvaldības izpilddirektors Uldis Skreivers un būvinženieris Ainārs Skromāns. “Taču nekāda rīcība nav sekojusi.”
Kurš ir atbildīgs?
Būvniecības un infrastruktūras nodaļas vadītājs Intis Svirskis, kurš vadījis iepirkumu komisiju, uzskata, ka iegāzis nodaļas būvinženieris Armands Šaraks, kurš gatavojis iepirkuma konkursa noteikumus.
Kā redzams dokumentos, Ubaglīča dzīvojamā rajona ielu pārbūves projektam bija pieteikušies seši būvuzņēmumi. Konkursā uzvarēja pilnsabiedrība “VM VB”, kas piedāvāja viszemāko cenu – 2 228 609,11 eiro (bez PVN).
Bet vēlāk pašvaldība tās priekšsēdētāja personā noslēdza līgumu par 2 337 973,34 eiro, tādējādi pilnsabiedrības “VM VB” peļņas daļa palielinājās par 109 364,19 eiro. “Ja “VM VB” sākotnēji piedāvātā summa būtu pieminētie 2 337 973,34 eiro, tad iepirkumu konkursā uzvarētu pavisam cits uzņēmums,” atzīst Līvānu novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Skreivers.
Būvniecības un infrastruktūras nodaļas būvinženieris Ainārs Skromāns pieļauj, ka Armands Šaraks apzināti maldinājis iepirkuma komisiju, jo, iespējams, bijis ieinteresēts pretendentu izvēlē par labu pilnsabiedrībai “VM VB”.
Zīmīgi, ka drīz pēc līguma noslēgšanas ar pašvaldību “VM VB” par apakšuzņēmēju izvēlējusies SIA “Trimaļnīki”, kurā, kā apgalvo manis uzrunātie pašvaldības darbinieki, darbojies Armands Šaraks, līdz pagājušā gada augusta beigām vienlaikus strādādams pašvaldībā. Strādādams pašvaldībā, Armands bija noliedzis jebkādu saistību ar SIA “Trimaļnīki”.
Pēc firmas.lv datiem, tā gan pieder citam īpašniekam. Pērn, tūlīt pēc darba pārtraukšanas pašvaldībā, Armands iestājies darbā SIA “Trimaļnīki”, kur strādā arī pašlaik.
Būvniecība neesot nokavēta
Armands Šaraks noliedz, ka bijis ieinteresēts pilnsabiedrības “VM VB” izvēlē. Izvēli par labu pilnsabiedrībai neesot noteicis tikai viņš, tam piekrituši pārējie komisijas locekļi, tostarp tās vadītājs Intis Svirskis.
Jautāts, kāpēc ievelkas būvniecība Ubaglīča mikrorajonā, Armands atbild, ka pēc līguma ar pašvaldību būvniecība jāpabeidz četros gados. Būvniecībā esot iesaistīti vairāki uzņēmumi, tostarp “Trimaļnīki”, kurš Ubaglīču dzīvojamā rajonā bruģējot tikai ielu nobrauktuves pie ģimeņu privātmājām.
Viņš apgalvo, ka šo traci ar iepirkumiem ceļot ļaudis, kuri Līvānos gribot panākt varas maiņu, gāžot no amatiem Andri Vaivodu un viņa komandu. Tā domā arī pats Līvānu novada pašvaldības vadītājs Andris Vaivods.
Nespēdami samierināties ar pieticīgajiem rezultātiem pašvaldību vēlēšanās, viņaprāt, daži opozīcijas deputāti turpinot pirmsvēlēšanu laikā uzsākto un pret pašreizējo pašvaldības vadību vērsto nomelnošanas kampaņu, kūdīdami arī šī mikrorajona iedzīvotājus.
Uzvar tikai “Trimaļnīki”
Jā, iespējams, ka šis tracis ir arī cīniņš par varu Līvānu novadā. Tomēr šķiet pārsteidzoši, ka, Šarakam strādājot pašvaldībā, SIA “Trimaļnīki” bijusi vienīgā pretendente vairāku pašvaldībai piederošo nekustamo īpašumu izsolēs, kurās vienmēr uzvarējusi.
Piemēram, SIA “Trimaļnīki” izsolē ieguvusi nomas tiesības uz agrāk mežniecībai piederošo māju turpat Ubaglīča mikrorajonā, kurā piesolījusi ieguldīt 498 240 eiro šīs ēkas pārbūvē par atpūtas namu.
Pašvaldības deputāts Valdis Labinskis domā, ka pašvaldības vadība, ar pilnsabiedrības “VM VB” starpniecību apšaubāmā veidā nododot lielu projekta daļu SIA “Trimaļnīki”, naivi cer, ka pretī saņems šī uzņēmuma ieguldījumus šīs ēkas pārbūvē.
Tā glābtu Centrālā finanšu un līgumu aģentūras finansētu projektu un izvairītos no teju pusmiljona eiro atmaksas.
“Tomēr nav gan nekādu pazīmju, ka “Trimaļnīki” gribētu un spētu kaut ko darīt,” spriež deputāts. “Šķiet, no iespējamas korupcijas pašvaldībā tagad jūtas piekrāpti ne tikai iedzīvotāji un nodokļu maksātāji, bet arī paši šie shēmas organizatori.”
Vai SIA “Trimaļnīki”, kurai šī gada 22. septembrī valstij nesamaksāto nodokļu parāds sasniedza 21 754,73 eiro, ir šis pusmiljons, par to patiešām stipri jāšaubās.
Veļ vainu uz darbiniekiem
Līvānu novada pašvaldības vadītājs Andris Vaivods uzskata, ka par Līvānu dzīvojamā rajona ielu būvniecības projektu bija atbildīgi pašvaldības izpilddirektors Uldis Skreivers un Būvniecības un infrastruktūras nodaļas vadītājs Intis Svirskis, kurš vadījis iepirkumu komisiju.
Uldis Skreivers esot bijis tas, kurš noteicis iepirkumu komisijas sastāvu, tostarp izvēlējies būvinženieri Armandu Šaraku, iespējams, ignorējot aizliegumu iepirkumu komisijā iesaistīt personu, kura ir saistīta ar kandidātu vai pretendentu.
Uz manu jautājumu, kāpēc “VM VB” sākotnēji iepirkumu konkursam iesniegtā tāme bija 2 228 609,11eiro, bet līgumu noslēdza par 2 337 973,34 eiro, Andris Vaivods atbild, ka iepirkuma komisija atklāja piedāvājumā aritmētiskas kļūdas, tāpēc laboja piedāvājuma summu, palielinot to par 109 364,23 eiro. “Parakstot līgumu, man nebija ne mazāko aizdomu, ka iepirkumu komisija varētu pieņemt prettiesisku lēmumu,” piebilst Andris Vaivods.
Uz manu jautājumu, kā Armands Šaraks varēja līdz 2020. gada augustam būt pašvaldības darbinieks un iepirkumu komisijas loceklis un vienlaikus dalībnieks SIA “Trimaļnīki”, kas pēc tam iesaistās Ubaglīča dzīvojamā rajona ielu pārbūves projektā, Andris Vaivods atbild, ka pašvaldībā tas neesot bijis zināms.
Ar Līvānu lietu negrib ķēpāties
Kāda bijusi katra pašvaldības darbinieka, tostarp Armanda Šaraka, loma iepirkumu konkursā par Līvānu ielu pārbūvi un kāpēc pēc uzvaras konkursā par apakšuzņēmēju “VM VB” izraudzījās SIA “Trimaļnīki”, tas tagad būtu jānoskaidro Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) un Iepirkumu uzraudzības birojam (IUB), kurā saņemti pašvaldības darbinieku iesniegumi.
Pašlaik rodas iespaids, ka ar Līvānu pašvaldības iepirkumiem neviens negrib ķēpāties. KNAB, iespējams, pietiek darba ar Rīgas blēžiem un būvnieku karteļiem, kur slepenās vienošanās ir par krietni lielākām summām nekā Līvānos.
Savukārt IUB atbildējis: ja pārējie Līvānu pašvaldības rīkotā iepirkuma konkursa pretendenti nesūdzas, tad iepirkumu konkursa norisi nevērtēšot.