Vai servisā drīkst dārgu remontu veikt bez saskaņošanas ar klientu? Tas ir dārgāk, nekā nopirkt jaunu… 0
Aizvedu zālespļāvēju uz remontu. Pēc diagnostikas pateica, kāda detaļa jāmaina un ka tas maksās ap 40 eiro. Kad ierados pēc ierīces, paziņoja, ka jāmaksā 200 eiro. Sacīju – iepriekš tika norādīta cita summa. Vienīgā atbilde – kolēģis esot sajaucis. Vai var veikt tik dārgu remontu bez saskaņošanas ar pasūtītāju? Kā rīkoties šajā situācijā? Jautā Oskars Siguldas novadā.
Jāsaņem patērētāja piekrišana
Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Eva Eglīte pauž – saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 3. pantu patērētāja tiesības ir pārkāptas, ja nav nodrošināta iespēja saņemt vispusīgu un pilnīgu informāciju par preci, pakalpojumu vai to cenu.
Likums nosaka – ja pakalpojuma sniegšanas laikā jāveic papildu darbs, par ko nav bijusi vienošanās ar patērētāju, pakalpojuma sniedzējs tam prasa patērētāja skaidri paustu piekrišanu.
Ja pakalpojuma sniedzējs nav saņēmis patērētāja skaidri paustu piekrišanu šādam papildu darbam, patērētājam nav pienākuma maksāt par papildu darbu.
Pārdevējam ir pienākums sniegt patiesu informāciju par pakalpojuma cenu. Brīdī, kad nosaukta cena vai kāda cita līguma būtiskā sastāvdaļa, puses vienojas, ka pakalpojums tiks sniegts ar šiem nosacījumiem, to skaitā cenu.
Kā risināt
Šajā gadījumā par radušos situāciju patērētājam sākotnēji rakstveidā jāvēršas pie pakalpojuma sniedzēja. Ja strīds netiks atrisināts, patērētājam ir tiesības vērsties ar parakstītu iesniegumu PTAC, pievienojot strīda pamatojošo dokumentu kopijas, to skaitā saraksti ar pakalpojuma sniedzēju.
Tiesa – ne vienmēr visas sākotnējās vienošanās starp pusēm ir rakstiski fiksētas, bieži vien pārpratumi rodas tieši mutvārdu sarunās starp komersantu un klientu.
Uz jautājumu, vai šādā situācijā der vērsties pēc palīdzības PTAC, ja sākotnējā saziņa norisinājusies mutiski, PTAC pārstāve Eva Eglīte pauž – katrā lietā ir vērtējams individuāli, vai ir kādi pierādījumi. Kā var saprast, minētajā gadījumā pārdevējs ir teicis, ka darbinieks kļūdījās, līdz ar to varētu secināt, ka pārdevējs atzīst kļūdu. Gadījumos, kad pārdevējs nepiekrīt, ka būtu nosaukta cita summa, un saruna nav ierakstīta, tad gan, visticamāk, tā arī paliks pretēji viedokļi un nebūs konstatējams, kāda bijusi vienošanās. Bet palīdzības sniegšanai PTAC var paprasīt skaidrojumu komersantam, un ir gadījumi, kad pārdevējs pārskata radušos situāciju un piedāvā risinājumu.
Tātad, rodoties strīdus situācijai, sākotnēji var vērsties ar prasību pie pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja mutiski (klātienē vai telefoniski).
Ja neizdodas mutiski vienoties, jāiesniedz pārdevējam prasība rakstiski. Ja strīds turpinās, patērētājs var vērsties ar iesniegumu PTAC, pievienojot tam arī saraksti ar pārdevēju.