Speciālisti iesaka masku lietot, ievērojot higiēnas nosacījumus, – tā jānomaina, tiklīdz kļūst mitra.
Speciālisti iesaka masku lietot, ievērojot higiēnas nosacījumus, – tā jānomaina, tiklīdz kļūst mitra.
Foto: Timurs Subhankulovs

Vai sejas maskas visiem? Ārstu skaidrojums par populāro pieņēmumu 4

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš licis atbildīgajiem dienestiem vērtēt nepieciešamību nodrošināt visus valsts iedzīvotājus ar sejas aizsargmaskām, kas pasargātu no saslimšanas ar Covid-19. Citās Eiropas valstīs ideja, ka sejas maskas ikdienā būtu jāvalkā visiem, kļūst arvien populārāka, kaut gan to lietošanas lietderība līdz galam nav izzināta.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Lietuvā 10. aprīlī stājās spēkā obligāta prasība publiskās vietās nēsāt sejas aizsargmasku, pieļaujot gan iespēju, ka muti un degunu drīkst aizsegt arī ar šalli. Austrijā sejas aizsargmaskas obligāti ir jālieto, iepērkoties veikalos un aptiekās. Arī Slovākijā un Čehijā ir ieviests stingrs noteikums pirms iziešanas no mājas uzlikt sejas masku. Arī citur ir līdzīgas prasības.

Taču speciālisti, kas pētījuši šo jautājumu, šaubās, vai tam, ka visa sabiedrība staigās maskās, būs gaidītais rezultāts, proti, samazināsies inficēšanās risks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Elīna Languša, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vecākā infekciju kontroles māsa, kura savu viedokli esot saskaņojusi ar Veselības ministrijas galveno speciālistu infektoloģijā Ugu Dumpi, sacīja, ka veseliem cilvēkiem neesot jēgas lietot auduma masku, jo tā nepasargājot no saslimšanas:

“Maska ir vajadzīga tiem, kuri ir slimi vai kuriem ir augšējo elpceļu saslimšanas simptomi.

Tādā gadījumā lielie aerosola pilieni, ar kuriem izplatās vīruss, paliek maskā. Tāpēc, ja ir iespēja, tās var droši lietot, bet ievērojot higiēnas nosacījumus – tā jānomaina, tiklīdz kļūst mitra.”

“Turklāt pareizi jānomaina. Pirms noņem no sejas, dezinficē rokas. To nedrīkst ņurcīt pa somām un kabatām un pēc tam atkal likt uz sejas. Tā jāievieto tīrā maisiņā, jāizmazgā un obligāti jāizgludina. Ja netīro masku, pilnu ar vīrusiem, uzliek uz sejas, tādā veidā mēs tos savelkam sev iekšā.

Ja vesels cilvēks ir uzlicis masku un līdzās nošķaudās slims kolēģis, tad vīrusam ir visas iespējas inficēt veselo caur acs gļotādu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai maskas lietotu tie, kuriem ir augšējo elpceļu saslimšanas simptomi.

Turklāt uz sejas uzliktu pareizi. Tā nedrīkst atrasties zem deguna vai zem zoda.

Maskas augšpusē ir jābūt iešūtai stieplītei, lai to var pielāgot degunam. Ja maska uzlikta nepareizi, tad infekcija pa spraugām izlien laukā.”

Vismaz trīs kārtās ar filtru pa vidu

Pasaules veselības organizācija (PVO) publicējusi ieteikumus par sejas masku lietošanu. PVO ir pieminētas arī parastās auduma maskas, par kurām komentārs ir pavisam īss – nav zinātnisku pētījumu, ka šāda maska būtiski samazinātu inficēšanās riskus.

Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, kurš ir arī ārsts, uzskata: “Vīrusu neizplatīt palīdz tikai tās maskas, kurām ir vismaz trīs auduma kārtas, no kurām viena ir filtrējošs audums. Tie ir polipropilēna vai celulozes speciāli austi industriālie audumi, kurus ražo lielos ruļļos rūpnieciskam nolūkam.

Trijās kārtās salocīta marle vai parasts ar puķītēm izdekorēts audums nepalīdzēs aizturēt vīrusa izplatību.

Tomēr būtu aplam apgalvot, ka šāda veida maskas neko neaiztur. Kaut ko jau aiztur, bet tas nav pietiekami daudz, lai teiktu: nošķaudījos un nenodarīju ļaunumu kādam citam!”

Reklāma
Reklāma

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs ir izstrādājis speciālas rekomendācijas parastā auduma sejas aizsargmasku dezinfekcijai un mazgāšanai. Tā jāmazgā 90 grādos vai arī 60 grādos, bet tad gan ir jāpievieno balinātājs. “Taču jāņem vērā, ka balinātājs izmaina auduma struktūru pēc vienas vai divām mazgāšanas reizēm. Ja masku, kurai jau sākumā tikpat kā nav aizsardzības, izmazgā divas vai trīs reizes, pievienojot balinātāju, tai visi vēji cauri staigā,” piebilst I. Vanadziņš.

Miljons masku vienai dienai?

Visas vienkāršās maskas uz sejas ir uzliekamas tikai vienu reizi, skaidro Vanadziņš. Un vienam cilvēkam dienā ir nepieciešamas vismaz divas maskas. “Pieņemsim, ka, mazākais, ārpus mājas iziet 500 tūkstošu cilvēku dienā. Tātad vajadzētu vienu miljonu masku tikai iedzīvotājiem vien, turklāt masku, par kurām nav nekādu garantiju, ka tās kaut ko izmaina un uzlabo…” lēš I. Vanadziņš, piebilstot, ka tās vairāk ir pašsajūtas uzlabošanai, stresa samazināšanai, psiholoģiskajai drošībai.

“Nedzīvosim ilūzijās, ka veselos tās aizsargā. Drīzāk jēga ir ieguldīt šos resursus veselības aprūpē, epidemioloģiskā dienesta paplašināšanā, testos,” uzskata I. Vanadziņš. Turklāt cilvēkiem rodoties viltus paļāvība, ka maska viņus aizsargā no saslimšanas ar Covid-19. Uzliekot masku, mainoties cilvēka uzvedības paradumi – viņš domā, ka var brīvi rīkoties, neievērojot piesardzības pasākumus, lai neinficētos.

Bet kāpēc tad Āzijas valstīs gandrīz katrs staigā ar masku uz sejas? Infektoloģe un Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ludmila Vīksna atbild, kā tādā veidā cilvēki aizsargājoties pret putekļiem, gaisa piesārņojumu.

Spriedīs par standartiem

Parasto auduma masku ražošanai jau sarosījušies daudzi Latvijas uzņēmumi, arī, piemēram, Liepājas veļas ražotāji. Maskas jau ir nopērkamas. Tikmēr Ekonomikas ministrija sadarbībā ar mediķiem drīzumā plānojot apspriest, kā tās ieteikt saražot iespējami kvalitatīvākas.

Bet Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra šonedēļ rīkošot videokonferenci, kurā iesaistīšot visus potenci­ālos ražotājus, lai vispirms spriestu par medicīnisko masku un respiratoru ražošanu atbilstoši Eiropas Savienības standartiem un PVO rekomendācijām.

Pasaules veselības organizācijas ieteikumi

Publicitātes foto

* Veselam cilvēkam ieteicama sejas maska tikai tad, ja viņš aprūpē personu, kura varētu būt inficēta.

* Valkājiet masku, ja jūs klepojat vai šķaudāt.

* Maska ir efektīva tikai tad, ja tā tiek pareizi uzlikta un noņemta un regulāri pirms uzlikšanas un pēc noņemšanas tiek mazgātas rokas.

* Masku nedrīkst aiztikt ar rokām, bet, ja nejauši tai pieskaras, ir jānomazgā rokas.

* Pēc lietošanas masku noņem, turot aiz elastīgajām cilpām pie ausīm, un nomazgā rokas ar ziepēm.

Aizsargmasku veidi

* Medicīniskā (parastā) sejas maska, šūta no vairākām auduma kārtām:

• neaizsargā pašu maskas lietotāju pret vīrusiem un baktērijām;

• brīvi pieguļ sejai, pārklājot degunu, muti, zodu;

• vienreizējai lietošanai; tiklīdz kļūst mitra vai pēc divām stundām jāizmet atkritumu tvertnē.

* Ķirurģiskā maska veselības aprūpes darbiniekiem, šūta no speciāla auduma ar filtrējošu slāni:

• aiztur lielos pilienus, kas satur vīrusus un baktērijas;

• vienreizējai lietošanai.

* Respirators veselības aprūpes darbiniekiem:

• filtrē vismaz 95% no gaisā esošajām lielajām un vissmalkākajām daļiņām, t. sk. vīrusus un baktērijas;

• cieši pieguļ sejai, vajadzīga pielaikošana;

• to pārtrauc lietot, kad ir bojāts vai deformēts.

Informācija sagatavota saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra, PVO un Amerikas Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijām

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.