Vai saglabājas atvieglojumi? 0

2010. gada 30. decembrī mans vīrs atteicās no trešās grupas invaliditātes pensijas, lai saņemtu priekšlaicīgo vecuma pensiju, jo tā bija lielāka. Invaliditātes grupa viņam kā redzes invalīdam piešķirta uz mūžu. Problēma radās, kad iesniedzām atskaiti VID par saimniecisko darbību savā piemājas saimniecībā, jo ieņēmumi gadā pārsniedza 2000 latu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

VID brīdināja, ka 2012. gadā vairs netiks piemēroti nodokļa atvieglojumi kā invalīdam (1080 lati). Vai tā ir taisnība, ka atvieglojumi nepienākas, jo vīrs labprātīgi atteicās no invaliditātes pensijas? No invaliditātes grupas viņš taču neatteicās! Viņš ir gandrīz neredzīgs. Ja mums ir taisnība, kā to pierādīt?
 A.B. Tērvetes novadā

 

 

Kad nav jāmaksā?

Vīram joprojām saglabājas papildu nodokļa atvieglojumi kā 3. grupas invalīdam – 84 lati mēnesī jeb 1080 latu gadā. Taču šajā situācijā var būt citi zemūdens akmeņi, kas saistīti ar sociālā nodokļa maksāšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labklājības ministrijas Pensiju politikas nodaļas juriskonsulte Sandra Rucka paskaidroja, ka likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 6. panta 7. daļā teikts, ka obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas nav jāmaksā tiem zemnieku vai zvejnieku saimniecību īpašniekiem, kuri paši pārvalda šo savu saimniecību (tajā nav iecelts pārvaldnieks vai direktors) un kuriem ir piešķirta valsts vecuma pensija, tai skaitā priekšlaicīgi, vai kuri ir 1. vai 2. grupas invalīdi.

 

Tātad, ja mūsu lasītājs ir zemnieku saimniecības īpašnieks, kas pats to pārvalda, viņam nav jāmaksā obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas. Taču joprojām jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

 

Vecuma pensionāram neapliekamais minimums ir 165 lati, 3. grupas invalīdam ir papildu atvieglojumi – vēl 84, tātad ar nodokli neapliek ienākumu, kas nepārsniedz 249 latus mēnesī. Ja saņemtā pensija ir mazāka par šo summu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, var veikt pārrēķinu un nodokli attiecīgi samazināt.

 

Var zaudēt priekšlaicīgo pensiju!

Zemnieku saimniecībai ir jābūt Uzņēmumu reģistrā, tai ir juridiskas personas statuss. Parasti mazās saimniecības ir reģistrētas kā piemājas saimniecības. Ja tās īpašnieka gada ienākums (peļņa) pārsniedz 2000 latu, viņam jāreģistrējas kā pašnodarbinātajam un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 25 % no summas, kas pārsniedz 2000 latu. Var būt arī citi varianti, piemēram, pašnodarbinātais reģistrējas kā fiksētā nodokļa maksātājs un maksā 5 % no apgrozījuma. Šo variantu parasti izvēlas zemes īpašnieki, kas iznomā zemi.

Ja priekšlaicīgi pensionējies cilvēks nav zemnieku saimniecības īpašnieks, kas atbilst likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 6. panta 7. daļai, un ienākumi (peļņa) kaut vai tikai vienā mēnesī sasniedz 200 latu, viņam 10 dienu laikā jāreģistrējas kā pašnodarbinātajam un jāmaksā arī obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas! Vecuma pensionāriem (arī tiem, kas pensionējušies priekšlaicīgi) šogad tās ir 29,89 % (pašnodarbinātajiem, kuri nav vecuma pensionāri – 32,46 %).

Reklāma
Reklāma

 

Tad aina kļūst stipri bēdīga. Tiklīdz pensionārs VSAA datu bāzē parādās kā sociālā nodokļa maksātājs, priekšlaicīgo vecuma pensiju viņam vairs neizmaksā! Loģika – ja cilvēks maksā obligātās sociālās iemaksas, tātad viņš strādā! Un, ja viņš strādā – tātad nedrīkst saņemt priekšlaicīgo vecuma pensiju, jo tā pienākas tikai tiem, kas nestrādā!

 

Ja vīrs pagājušajā gadā priekšlaicīgo vecuma pensiju ir saņēmis, viņam šīs summas būs jāatmaksā valstij!

Atteikties no sociālā nodokļa maksātāja statusa nav tik vienkārši. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 827 18. punktam, iesniegumu Valsts ieņēmumu dienestam sevi svītrot no nodokļu maksātāju reģistra kā obligāto sociālo iemaksu veicēju cilvēks var rakstīt tikai tad, ja 6 mēnešus pēc kārtas ikmēneša ienākumi ir mazāki par 200 latiem! Piemēram, vienu mēnesi cilvēks nopelnījis 250 latus un godīgi samaksājis sociālo nodokli, nākamos trīs mēnešus bijis tikai pa 50 latiem. Sociālais nodoklis nav jāmaksā, taču vienalga pusgadu viņš vēl skaitīsies sociālā nodokļa maksātājs un nesaņems priekšlaicīgo vecuma pensiju. Un arī invaliditātes pensiju nesaņems, jo ir no tās atteicies! Īsāk sakot, tik strādā, maksā nodokļus un nesaņem nekādu pensiju…

Šajā situācijā vajadzētu meklēt labāku risinājumu un, piemēram, to summu, kas pārsniedz 200 latu mēnesī, uzrādīt kā sievas ienākumus.

Ja cilvēkam 60 gadi palika 2010. gada 30. decembrī, brīvlaišana notiks tikai šogad 30. decembrī, kad viņš sasniegs 62 gadus – pilnu pensijas vecumu. Tad varēs turpināt strādāt un vienlaikus saņemt pilnu vecuma pensiju. Ja par iepriekšējiem gadiem būs veicis sociālos maksājumus, varēs savā VSAA nodaļā lūgt arī pensijas pārrēķinu, lai tā palielinātos par dažiem latiem.

Tātad, pirms pieņemat lēmumu, derētu pakonsultēties gan Valsts ieņēmumu dienestā (bezmaksas uzziņu tālrunis ir 1898), gan savā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā. Katra no šīm ie­stādēm pārzina tikai savu jomu, tāpēc kopsaucēju vajadzēs meklēt pašiem. Likumi mainās katru gadu, un nepārdomāts lēmums var sāpīgi trāpīt pa kabatu. Zinot likumus, tos var izmantot savā labā.

 

Nodokļa atvieglojumi invalīdam

Maksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli, invalīds var izmantot savus nodokļa atvieglojumus – 165 latus kā pensionārs un vēl 84 latus kā 3. grupas invalīds, kopā 249 latus mēnesī.

Piemēram, saņemtā priekšlaicīgā pensija (pilnas vecuma pensijas puse) ir 120 latu mēnesī. No tās iedzīvotāju ienākuma nodokli neatvelk. Pāri paliek neapliekamā ienākuma rezerve: 249 – 120 = 129 lati mēnesī jeb 1548 lati gadā. Pieņemsim, ka šis pensionārs pagājušajā gadā guvis peļņu, un no tās daļas, kas pārsniedz 2000 latu gadā, valstij maksās ienākuma nodokli.

 

Taču viņš nav izmantojis daļu no neapliekamās summas, kas viņam pienākas kā pensionāram un 3. grupas invalīdam! Valsts ieņēmumu dienestā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, pārrēķinā ienākumu nodokli var samazināt par 387 latiem (25 % no 1548 latiem).

 

Un vēl viena lieta. Ja cilvēks ir kļuvis gandrīz neredzīgs, iespējams, ka viņam veselības stāvokļa pasliktināšanās dēļ tagad pienākas jau 2., nevis 3. invaliditātes grupa. Pilnīgi neredzīgiem cilvēkiem piešķir 1. invaliditātes grupu. 2. grupas invalīdiem ir lielāki atvieglojumi, piemēram, viņi var bez maksas braukt sabiedriskajā transportā visā valsts teritorijā, arī ienākuma nodokļa atvieglojumi ir lielāki.

 

Uzziņa

Iedzīvotāju ienākuma nodokli atvelk no vecuma pensijas daļas, kas pārsniedz 165 latus. Invalīdiem ir papildu nodokļa atvieglojumi:

3. grupas invalīdiem – papildu 84 lati mēnesī, tātad nodokli atvelk no pensijas daļas, kas pārsniedz 249 latus;

1. un 2. grupas invalīdiem – papildu 108 lati mēnesī, tātad nodokli atvelk no pensijas daļas, kas pārsniedz 273 latus.

Lai izmantotu šos atvieglojumus, jebkurā VSAA nodaļā jāiesniedz algas nodokļa grāmatiņa, kurā ierakstītas ziņas par piešķirto invaliditātes grupu.

Ja pensija ir mazāka par minētajām summām, taču pensionāram – invalīdam ir citi ienākumi, no kuriem maksā ienākuma nodokli, piemēram, darba alga, viņš var Valsts ieņēmumu dienestā iesniegt gada ienākumu deklarāciju un veikt pārrēķinu, izmantojot atlikušos nodokļa atvieglojumus. Pārmaksāto nodokļa daļu valsts atmaksās triju mēnešu laikā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.