Bīstamais rīcins: vai tu drīkst stādīt dārzā? 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Man patīk rīcini, taču baidos ieviest dārzā indīgu augu. Vienubrīd bija pat aizliegts tā sēklas tirgot, bet tagad aug pilsētu dobēs,” – vaicā Kārlis no Rīgas.
Rīcins puķu dobē nevienu neapdraud. Iespējamās problēmas var radīt tikai sēkliņa, kas atrodas dekoratīvā, adatainā čauliņā, bet tā nemaz neizskatās apetītlīga. Turklāt dārzos audzē rīcina dekoratīvās formas, kam sēklas reti pagūst ienākties.
Pa pilienam lietojot iekšķīgi, tiek vaļā no vēdera aizcietējumiem. Tikai nevajadzētu ar kādu sevišķi spēcīgas iedarbības augu eksperimentēt mājas apstākļos.
Dažiem augiem pieskaroties, gan var rasties ādas apdegumi. Tie ir latvāņi, vasaras karstumā rūtas, lupstāji, diktamnes u.c. Rīcinu tikai aizskarot, nekas ļauns nenotiek.
Zāļzinis skaidro, ka viņa demonstrāciju dārzā ir daudz indīgu augu, kuriem mazās devās piemīt arī izcilas dziedināšanas spējas, taču viņš tos neiekļauj savos gatavotajos preparātos. Katra cilvēka organisms atšķirīgi reaģē uz dažādām vielām, tāpēc riskēt nevar.
Jānis Ulmis uzskata, ka bieži vien kāds augs nepelnīti krīt nežēlastībā. Tā tas notika gan ar rīcinu, gan sējas kaņepēm, gan citiem augiem. Zāļu tēju audzētāju un gatavotāju aprindās jau valda satraukums, jo par lietošanai nevēlamām (vadoties pēc Eiropas regulām) plāno atzīt arī nātres, asinszāli, rūtas, māteri u.c. mūsu tautas dziedniecībā populārus augus. To aizliegums radītu lielākas problēmas nekā skaistā rīcina trūkums dobēs.