Foto: Rido/Shutterstock

Vai var cerēt uz to, ka rēķini par elektrību mazināsies? 11

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Lasīt citas ziņas

“Vai ir cerības, ka maksa par elektroenerģiju būs mazāka? Deputāti pirms vēlēšanām solīja atcelt OIK? Kad tas būs?” – jautā Inga Š.

OIK samazināšana elektroenerģijas rēķinos

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāve Evita Urpena informē, ka ministrija izstrādājusi obligātā iepirkuma komponentes (OIK) pakāpeniskas mazināšanas scenāriju, kas paredz novirzīt koncerna Latvenergo dividendes (un ar to izmaksu saistīto uzņēmuma ienākuma nodokli) OIK pakāpeniskai mazināšanai turpmākajos gados, kā arī finansējumam pārējām valsts budžeta vajadzībām.

“No 2021. gada 1. janvāra OIK likme ir samazināta no iepriekš fiksētās 22,68 EUR/MWh līdz 17,51 EUR/MWh, kas ļāvis samazināt gan iedzīvotāju, gan uzņēmēju maksājumus par OIK vidēji par 23 procentiem. OIK likmes mazināšanu plānots turpināt arī 2022. un 2023. gadā. Finansējuma apjoms OIK mazināšanai vidēja termiņa budžetā 2021.–2023. gadam ir paredzēts tādā apmērā, kas nepieciešams, lai, pēc pašreizējām pro­gnozēm, par elektroenerģijas obligātā iepirkuma izmaksām 2024. gadā nebūtu nepieciešama papildu valsts budžeta dotācija un tiktu nodrošināta turpmāka OIK mazināšanās,” skaidro EM pārstāve.

Obligātā iepirkuma uzraudzība

Vienlaikus EM turpina darbu pie elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) sistēmas visaptverošas sakārtošanas, kas aptver gan valsts atbalsta saņemšanas nosacījumu nepilnību novēršanu, lai mazinātu atbalsta sistēmas negodprātīgas izmantošanas iespējas, gan elektrostaciju uzraudzības un kontroles procesa stiprināšanu. Patlaban starpinstitūciju saskaņošanas stadijā ir EM izstrādātie grozījumi OI jomu regulējošajos normatīvajos aktos (MK noteikumi nr. 560 Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, cenu noteikšanas kārtību un uzraudzību un nr. 561 Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, uzraudzību un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā). Lai arī tiešā veidā šie grozījumi OIK apmēru iedzīvotāju rēķinos nemazinās, novēršot līdzšinējā normatīvajā regulējumā konstatētos trūkumus, tikšot samazināts risks valstij par atjaunojamo enerģiju pārmaksāt, līdz ar to potenciāli arī mazināts kopējā OI sistēmas uzturēšanai nepieciešamais finansējums.

No pagājušā gada staciju uzraudzību īsteno Būvniecības valsts kontroles birojs, un uzraugot jau ir panākts būtisks izmaksu ietaupījums turpmākajiem gadiem, kas ļaus arī turpmāk mazināt OIK apmēru.

Reklāma
Reklāma

OIK atcelšana – aizvien virzībā

Saeima otrajā lasījumā turpina izskatīt likumprojektu Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas noteic, ka elektroenerģijas cena, par kuru publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju no elektroenerģijas ražotājiem, ir vienāda ar cenu, par kuru publiskais tirgotājs ir pārdevis elektroenerģiju biržā – tātad būtībā likumprojekts paredz atcelt OIK. Grozījumus Saeima konceptuāli ir atbalstījusi pirmajā lasījumā un turpina izskatīt Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā. Šis likumprojekts ir izstrādāts pēc Saeimas iniciatīvas, un tā satura izstrādāšana un tālāka virzība ir Saeimas kompetencē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.