Foto: FreePik

Vai pusaudzis drīkst pieskatīt sešgadīgo māsu? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Man vismaz četras reizes mēnesī ir darbs naktsmaiņā. Vai šo naktsmaiņu laikā mans 14 gadus vecais dēls drīkst pieskatīt 6 gadus veco māsu? Praktiski tas nozīmētu, ka dēls vakarā noliktu meitu gulēt un no rīta pieceltu un pavadītu uz dārziņu. Bērnus audzinu viena, arī visi radi dzīvo tālienē. Inga Rīgā

Jābūt vismaz 13 gadu vecam

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 6. daļā noteikts, ka vecākiem vai personai, kuras aprūpē vai uzraudzībā bērns nodots (persona, kas atbildīga par bērna uzraudzību), ir pienākums neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušā vai vismaz 13 gadu vecas personas klātbūtnes. “Taču, raugoties no bērna viedokļa, situācija jāvērtē – vai mazākās māsas pieskatīšana nekaitēs vecākā bērna labākajām tiesībām un interesēm, jo sanāk, ka vecākais bērns šajā laikā uzņemas vecāka pienākumus. Jāizvērtē, vai viņam ir pietiekamas prasmes, vai tas nepasliktinās viņa labizjūtu. Turklāt jāņem vērā, ka minētajā likumā noteiktais risinājums domāts īstermiņa situācijām, piemēram, izņemt no bērnudārza, aizvest uz veikalu un tamlīdzīgi, bet, ja ir runa par regulāru naktsdarbu, pusaudzis nevar pastāvīgi aizstāt vecāku. Mātei būtu jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā pēc palīdzības, lai risinātu šo situāciju,” stāsta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene.

Jāievēro ne tikai likums

CITI ŠOBRĪD LASA

VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Anda Sauļūna mudina uz jautājumu par bērnu pieskatīšanu palūkoties ne tikai no likumiskās puses – to, vai un cik bieži, ilgi vecākais bērns var pieskatīt jaunāko, nereti varot novērot pats vecāks: “Ikdienā vecāks spēj novērtēt, cik atbildīgs ir bērns, kā izturas sarežģītākās vai nestandarta situācijās, kādas ir bērnu savstarpējās attiecības, jo ne tikai vecuma robeža liecina par bērna spēju uzņemties atbildību un parūpēties, bet arī attīstība, bērna raksturs un iepriekš apgūtie pienākumi.” Vienlaikus svarīgi noskaidrot bērnu viedokli – vai abi viens otra klātbūtnē jūtas droši, spēj sadarboties, kā tiek atrisinātas konfliktsituācijas. “Saprotams, reizēm vecākā bērna loma ir būtiska, lai ikdiena noritētu raitāk. Tomēr būtiski atcerēties, ka vajadzētu vaicāt vecākā bērna viedokli, jo pienākumu uzdošana, neveidojot sarunu, bērnā var izraisīt dusmas, netaisnības izjūtu, aizkaitinājumu, kas var negatīvi ietekmēt arī bērnu savstarpējās attiecības. Kaut gan, ja pusaudzim situācija tiek izskaidrota, kā arī, neveicinot vainas apziņu, tiek pārrunāts, ka viņa palīdzība atvieglotu ikdienu un būtu ļoti noderīga, tas var sekmēt patstāvības un atbildības izjūtu, arī apziņu, ka vecāks uzticas un novērtē sniegto palīdzību,” paskaidro Anda Sauļūna.

SAISTĪTIE RAKSTI