“Vai pote pret pneimoniju varētu pasargāt arī no Covid-19?” Atbild pneimonoloģe Madara Tirzīte 13
Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai šajā laikā būtu lietderīgi potēties pret pneimoniju? Vai tas varētu pasargāt no saslimšanas ar Covid-19 vai saslimšanas gadījumā vismaz atvieglotu slimības gaitu, mazinātu blaknes?” jautā lasītāja Velga.
“Nav tādas “potes pret pneimoniju”. Lasītāja droši vien domā pneimokoku vakcīnu,” precizē Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, pneimonoloģe, Dr. med. Madara Tirzīte. Streptococcus pneumoniae jeb pneimokoks ir biežākais bakteriālās pneimonijas izraisītājs.
Taču jāsaprot, ka ir dažādi pneimonijas izraisītāji: gan dažādas citas baktērijas, gan dažādi vīrusi. “Saņemot pneimokoku vakcīnu, nevar universāli teikt, ka pacients tiks pasargāts no saslimšanas, jo viņš joprojām var saslimt ar pneimoniju, ko izraisījis kāds cits ierosinātājs.
Pneimokoku vakcīnu iesaka pacientiem, vecākiem par 65 gadiem, tiem, kas lieto imūnās sistēmas darbību nomācošus medikamentus (piemēram, transplantātu saņēmuši pacienti vai sistēmisku, reimatoloģisku slimību pacienti), pacientiem, kam ir hroniskas infekcijas slimības, kam ir hroniskas plaušu slimības, piemēram, hroniska obstruktīva plaušu slimība, kā arī pacientiem, kam ir citu orgānu sistēmu hroniskas slimības, piemēram, hroniska sirds mazspēja u.c.
Pneimokoku vakcinācija nepasargās no saslimšanas ar SARS-CoV-2 vīrusu un arī nepasargās no Covid-19 nelabvēlīgas norises vai komplikāciju attīstības.
Taču pneimokoku vakcinācija samazinās iespējamību, ka pacientam attīstīsies sekundāra pneimokoku izraisīta pneimonija ar smagu gaitu. Pašas SARS-CoV-2 infekcijas norises gaitu pneimokoku vakcinācija neietekmēs,” skaidro pneimonoloģe.