Vai pievēršat uzmanību veselīgam uzturam? 0
Viktorija Veinberga, juriste: “Jaunībā liku uz zoba visu, kas garšoja, taču pēdējos gados arvien vairāk pievēršu uzmanību tam, ko un kā ēdu. Izvairos no visiem neveselīgas ēšanas paradumiem. Piemēram, maltītes neieturu steigā.
Tā vietā ēdienu dekorēju, radu attiecīgu noskaņu, lai pilnvērtīgāk varētu izbaudīt garšu nianses. Esmu pamanījusi, ka, pateicoties lēnai ēšanai un pamatīgākai ēdiena sagremošanai, pazudusi smaguma sajūta kuņģī. Neēdu arī pēc pulksten sešiem vakarā un tad, kad neesmu izsalkusi. Agrāk, atnākot no darba nogurusi, arvien devos pie ledusskapja un sāku našķoties. Tagad, kad man uznāk šādi vājuma brīži, paveros uz ledusskapja salīmētajām veselīga dzīvesveida lapiņām. Mācos atteikties no tā, kas ir garšīgs, bet neveselīgs.”
Renāte Ribakova, pārdevēja: “Par veselīgu ēšanu viegli runāt tiem, kas ikdienā neskaita santīmus. Veikalos šobrīd izveidoti ekoplaukti, kur pieejami dabiski produkti. Taču to cenas krietni pārsniedz parasto pārtikas produktu cenas. Domāju, ka vidējais latvietis nav īstens veselīgu ēšanas paradumu ievērotājs. Mājās daudz ēdam kartupeļus, zirņus ar kefīru, mājas sieru, pašu gatavotus piena produktus, kas ir daudz treknāki par veikalos nopērkamajiem. Krīzes laikā kartupeļu biezputra ar maizes šķēli bija viss, ko cilvēki varēja atļauties. Lai arī šobrīd situācija acīmredzami uzlabojusies, veikalā strādājot, joprojām redzu, kā cilvēki stāv pie kases, rēķinādami, ko var atļauties iegādāties pusdienām.”
Valērijs Pancakovs, strādā tūrisma nozarē: “Ikdienas darbs saistīts ar pārvietošanos, un reizēm mājās neesmu vairākas dienas vai pat nedēļas. Tad ņemu līdzi tos produktus, kas viegli pārvadājami un ilgi uzglabājami, tostarp sviestmaizes, uzlejamās zupas un putras, dažādus mīklas izstrādājumus. Nevarētu atteikties no šokolādes. To ēdu lielos daudzumos. Sieva mājās gan pievērš uzmanību tam, ko ēd, kā arī mēģina veselīgas ēšanas paradumus ieaudzināt meitai. Brokastīs tiek gatavotas dažādas putras, pusdienās ēdam dārzeņus un gaļas ēdienus, vakarā cenšamies ēst minimāli, iztiekot ar kādu augli vai dārzeni.”
Guna Cīrule, medmāsa: “Ģimenē nekad neesam bijuši izteikti veselīgas ēšanas piekritēji. Patīk speķītis ar maizi, kartupeļu ēdieni, siers, biezpiens. Ik pa laikam ļauju bērniem panašķoties ar kolu un konfektēm. Taču ar neveselīgiem produktiem pārāk neaizraujamies. Picas un frī kartupeļus ar mērcīti ēdam ne biežāk kā reizi nedēļā. Kad nav laika stāvēt pie plīts, pagrēkojam ar jau gatavu produktu iegādi, piemēram, cīsiņiem, pelmeņiem, veikalos nopērkamajām ātri vārāmajām zupām.”
Ģirts Bērziņš, mehāniķis: “Uzskatu, ka ikdienā ēdam veselīgi – pašu dārzā audzētus augļus, dārzeņus, ogas. Arī piens un gaļa ir no savas saimniecības. Nekad neesam cietuši no liekā svara un kuņģa darbības problēmām.”
Uzziņa * Par veselīgākajiem Latvijas produktiem izstādes “Riga Food 2012” ietvaros atzīta SIA “Liepkalni” pilngraudu rupjmaize, kā arī AS “Smiltenes piens” sūkalu olbaltumvielu koncentrāts “Piena spēks”. * Latvijas Ārstu biedrības veicināšanas balva par iniciatīvu neveselīgu piedevu samazināšanā gaļas produktā piešķirta SIA “Rēzeknes gaļas kombināts” “Bērnu cīsiņiem bez E”. Balvu par centieniem cepumu “Selga Active ar ābolu gabaliņiem” un “Selga Active ar Indijas riekstu gabaliņiem” veselīguma uzlabošanā saņēma AS “Laima”. Kopumā žūrijas vērtējumam bija nodoti 17 Latvijā ražoti pārtikas produkti. |