Foto: Anda Krauze

Vai piens kļūs dārgāks? Lauksaimnieki uzstāj uz iepirkumu cenu palielināšanu 73

Zemkopības ministrijai ir jāpanāk piena iepirkumu cenu palielināšana līdz Lietuvas līmenim, aģentūrai LETA norādīja Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Viņš skaidro, ka ir pienācis kārtējais piena iepirkuma cenas straujais krituma brīdis, un saimniecības uztraucas par iepirkuma cenu turpmāko attīstību.

“Kredītsaistību, barības, elektrības, degvielas un citu izmaksu kāpumu neviens nav apturējis, toties piena iepirkuma cena mums ir zemākā Baltijā. Kad mums piena iepirkuma cena bija 49,07 centi par litru, tajā pašā laikā Polijā tā bija 58,77 centi,” uzsver Melnis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Asociācijā norāda, ka vidējais piena iepirkuma cenas kāpums 2022.gadā palīdzēja segt strauji augošos rēķinus un piena nozare varēja gan “ievilkt elpu”, gan arī domāt par nākotnes attīstības projektiem. Vienlaikus Latvijā piena iepirkuma vidējā cena 2022.gada beigās bija trešā zemākā Eiropas Savienībā (ES) – 0,49 eiro par litru.

Savukārt 2023.gada janvārī Latvijā piedzīvots līdz šim straujākais piena iepirkuma cenas kritums mēneša laikā, kas būtiski ietekmēja piena ražotāju stabilitāti. Piena iepirkuma cena janvārī, salīdzinot ar 2022.gada decembri, samazinājusies par vairāk nekā 20-30%.

Pēc asociācijā paustā, vidēji piena iepirkuma cena saimniecībām samazinājusies par vairāk nekā 0,1 eiro, vidēji veidojot 0,39 eiro par litru. Tikmēr Lietuvā piena iepirkuma cena ilglaicīgi vidēji ir par 0,05 eiro lielāka nekā Latvijā. 2022.gadā naudas izteiksmē tas veidoja apmēram 40 miljonus eiro, kurus nesaņēma Latvijas piena ražotāji.

“Mūsu saražotais piens un mūsu ražotājs Latvijā netiek pienācīgi novērtēts, vēl ņemot vērā, ka visu izejvielu, kā arī elektrības un degvielas cenas mums ir vienas no augstākajām ES,” uzsver Melnis.

Viņš norāda, ka jaunajam zemkopības ministram Didzim Šmitam (AS) jāuzstāda mērķis piena lopkopībā Latvijā panākt vismaz Lietuvas piena iepirkuma cenas.

Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija apvieno lauksaimniecības nozares statūtsabiedrību saimniecības, lai koordinētu asociācijas biedru savstarpējo darbību kopīgo interešu aizstāvēšanai, sekmētu lauksaimniecības nozares ražotspēju un konkurētspēju, kā arī lai pārstāvētu asociācijas intereses valsts pārvaldes institūcijās un sadarbotos ar citām organizācijām, kuru darbība ietekmē asociācijas biedru intereses. Asociācija apvieno 46 aktīvus biedrus, kuri kopā nodrošina vairāk nekā 2010 darbavietu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.