Pirmos teļus cer sagaidīt jau 2028. gadā! 0
Zinātnieki pēdējos gados ir guvuši ievērojamus panākumus centienos atdzīvināt vilnas mamutus, precīzāk, radīt to hibrīdus ar Āzijas ziloņiem. Uzņēmums Colossal Biosciences, ko vada ģenētiķis Džordžs Čērčs, 2024. gadā paziņoja, ka ir izdevies no Āzijas ziloņa šūnām izveidot inducētas pluripotentas cilmes šūnas (iPSCs).
Šīs šūnas var pārvērsties jebkurā organisma šūnu tipā, tostarp olšūnās un spermas šūnās, kas ir kritiski svarīgi, lai radītu mamutam līdzīgus embrijus bez tiešas iejaukšanās ziloņu reproduktīvajā ciklā. Turklāt pētnieki ir identificējuši aptuveni 50 gēnus, kas atbild par mamutu raksturīgajām iezīmēm, piemēram, biezo kažoku, mazajām ausīm un aukstumizturīgo asinsriti, un plāno tos integrēt ziloņu DNS, izmantojot CRISPR gēnu rediģēšanas tehnoloģiju.
Pirmos mamutu līdzīgos teļus cer sagaidīt jau 2028. gadā, izmantojot mākslīgās dzemdes, lai izvairītos no ziloņu mātīšu izmantošanas. Tomēr šis process ir sarežģīts un raisa gan tehniskus, gan ētiskus izaicinājumus. Lai gan Colossal ir veiksmīgi radījuši peles ar mamutu gēniem, kas izrāda aukstumizturīgas iezīmes, piemēram, vilnai līdzīgus matus, pāreja uz ziloņiem ir daudz grūtāka to sarežģītās bioloģijas un garā grūsnības perioda (22 mēneši) dēļ.