Vai pienāks laiki, kad arī Rīgas zoodārzā redzēsim mamutus? “Zinātnieki neplāno apstāties!” 0
Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza zoologs Māris Lielkalns TV24 raidījumā “Uz līnijas” dalījās ar pārdomām par izmirušo dzīvnieku atdzīvināšanas iespējām, tostarp mamutiem un šausminošajiem vilkiem. “Zinātnieki turpina virzīties uz priekšu,” viņš teica, norādot uz pētnieku centieniem atgriezt šīs sugas dabā vai zooloģiskajos dārzos.
Viņš uzsvēra, ka nākotnē, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, zoodārzos varētu parādīties neparasti iemītnieki, piemēram, mamuti vai citas sen izmirušas būtnes.
Eksperts skaidroja, ka process ir sarežģīts: seno dzīvnieku gēni jāintegrē mūsdienu radniecīgu sugu organismos, kas pēc tam jāimplantē mātītēm, lai iznēsātu pēcnācējus. Viņš piebilda, ka dzīvotspējīgai populācijai nepieciešami vismaz 250 indivīdi, lai nodrošinātu ģenētisko daudzveidību.
Zoologs arī pastāstīja par jaunākajām metodēm, piemēram, dzīvnieku audu sasaldēšanu. “Audus, piemēram, ādu vai muskuļus, sasaldē un glabā, lai vēlāk, kad tehnoloģijas būs pietiekami attīstītas, no tiem varētu izveidot cilmes šūnas un atjaunot izmirušas sugas,” viņš skaidroja.
Lielkalns atzina, ka ģenētiskā inženierija strauji progresē, padarot šādas idejas reālākas, taču uzsvēra procesa sarežģītību. “Tas nav vienkārši paņemt DNS un uzreiz iegūt mamutu,” viņš teica ar vieglu smaidu. Viņš norādīja, ka nepieciešams ilgs un rūpīgs zinātniskais darbs, taču, ja pētnieki turpinās iesākto, zoodārzos nākotnē varētu parādīties sen izmiruši dzīvnieki.
Viņa stāstījums lika saprast, ka zinātne ir kā piedzīvojums – pilns nezināmā, bet arī cerību. Un, kas zina, varbūt kādu dienu Rīgas zoodārzā tiešām pastaigāsies kāds sen izmiris radījums, pateicoties tādiem zinātniekiem, kuri, kā Māris teica, “neplāno apstāties”.