Vai pie strūklakas var inficēties ar leģionelozi? 0
Lasītājs jautā: “Zināms, ka ar leģionelozi iespējams inficēties ar ūdens pilieniem, piemēram, ja iet dušā un ūdens pirms tam ilgāku laiku stāvējis, nav tecināts, baktērijas tajā ir labi savairojušās. Bija pat ziņa, ka vismaz puse Rīgas daudzdzīvokļu māju ūdensapgādes sistēmu esot inficētas ar leģionellām. Lai baktērijas ietu bojā, ūdenim jābūt karstākam par 50 grādiem, bet kā tad ar ūdeni strūklakās, kur tas ne tuvu nav tik karsts? Tad jau, stāvot pie strūklakas un ieelpojot sīkās šļakatiņas, var inficēties pavisam viegli!”
“Šāda iespēja ir stipri teorētiska,” mierina Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Pereviščikovs. Proti, leģionellas nevairojas ūdenī, kura temperatūra ir zemāka par 30-40 °C. “Šaubos, vai strūklakās ūdens ir tik silts, šī vasara turklāt bija stipri pavēsa,” spriež speciālists. “Ja vēl strūklaku apsaimniekotāji ūdenim pievieno hloru saturošu līdzekli, risks, ka ūdenī ir leģionellas, tiek samazināts vēl vairāk.”
Ja būtu karsts laiks un temperatūra katru dienu būtu ap 30 °C, iespējams, strūklaku ūdenī savairotos leģionāru slimību izraisošās baktērijas. Ilgāku laiku stāvot šāda ūdens tuvumā un ieelpojot sīkos pilieniņus, varētu inficēties, pieļauj speciālists.
“Tādā gadījumā saslimšanas gadījumu būtu ļoti daudz, krietni vairāk slimotu bērni, kuri spēlējas pie strūklakām. Tomēr bērni pie mums ar šo slimību tikpat kā neslimo – cieš lielākoties gados veci cilvēki. Nav novērota arī masveida saslimšana, lai turētu aizdomās strūklakas,” viņš saka. 2016. gadā Latvijā reģistrēti 24 saslimšanas gadījumi, 2015. gadā – 22, 2014. gadā – 38 gadījumi, 2013. gadā – 34 gadījumi. Arī šogad konstatēti vairāki inficēšanās gadījumi.
Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora vietniece Inga Ivanova informē: lai novērstu ūdens ziedēšanu, kā arī infekciju izraisītāju savairošanos, galvaspilsētas strūklaku ūdenim nelielā daudzumā tiek pievienots hlors. “Apmēram tādā pašā koncentrācijā kā baseinos,” saka speciāliste. Arī viņa uzsver: stāvot pie strūklakas vai bradājot baseinos, kādi ir, piemēram, Ziedoņdārzā, iespēja inficēties ar leģionelozi ir ļoti niecīga.