Vai pērtiķu baku draudu līmenis Latvijā ir paaugstinājies? 0
Turpmāk par inficēšanos ar pērtiķu bakām būs nekavējoties jebkurā diennakts laikā jāziņo Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC), otrdien lēma valdība.
Šī gada maija sākumā Lielbritānijā kādam indivīdam, kas nesen bija atceļojis no Nigērijas, tika diagnosticētas pērtiķu bakas. Kopš tā laika ar saslimšanas gadījumiem ar pērtiķu bakām ir paziņojušas vairākas valstis, un pērtiķu baku uzliesmojums turpina izplatīties. Līdz 2.jūnijam, izmantojot Starptautiskajos veselības aizsardzības noteikumos noteikto ziņošanas sistēmu, ir ziņots par 780 laboratoriski apstiprinātiem pērtiķu baku gadījumiem 27 neendēmiskajās valstīs četros Pasaules veselības organizācijas (PVO) reģionos. Arī Latvijā šī gada 3.jūnijā tika ziņots par diviem laboratoriski apstiprinātiem pērtiķu baku gadījumiem.
Epidemioloģiskie dati liecina par vietējo infekcijas transmisiju jeb izplatību Eiropā, tādējādi pastāv iespēja, ka pērtiķu baku gadījumi var tikt reģistrēti arī Latvijā, teikts Veselības ministrijas (VM) rīkojuma projektā.
Atbilstoši Starptautiskajiem veselības aizsardzības noteikumiem valstīm ir pienākums ziņot PVO par katru aizdomīgu vai apstiprinātu pērtiķu baku gadījumu, kas atklāts konkrētajā valstī.
VM norāda, ka arī dzīvnieki var būt pakļauti inficēšanās riskam, nonākot tuvā kontaktā ar inficēto personu, kā cilvēki var inficēties ar pērtiķu baku vīrusu, kontaktējoties ar inficētu dzīvnieku. Āfrikā pērtiķu baku vīruss tiek pārnests uz cilvēku ar inficētu dzīvnieku kodieniem vai tieši kontaktējoties ar inficēta dzīvnieka asinīm, gaļu, ķermeņa šķidrumiem vai infekciozajiem izsitumiem.
Līdz ar to grozījumi paredz turpmāku informācijas apmaiņu par konkrētām zoonozēm starp SPKC un Pārtikas un veterināro dienestu.
Tāpat grozījumi paredz iekļaut pērtiķu bakas pirmajā grupā, kas nozīmē infekcijas slimības, par kurām nekavējoties jebkurā diennakts laikā telefoniski un rakstiski ziņo SPKC, nosūtot aizpildītu steidzamā paziņojuma veidlapu pa faksu, pa pastu, ar kurjeru vai elektroniski, un par ziņošanas faktu izdara ierakstu pacienta medicīniskajā dokumentācijā.
Šāds pērtiķu baku iedalījums atbilst Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) un PVO noteiktajai rīcībai aizdomu gadījumā par cilvēka inficēšanos ar pērtiķu bakām.
Pērtiķu bakas ir zoonoze jeb infekcijas slimība, ar kuru slimo gan dzīvnieki, gan cilvēki. Slimība tika atklāta laboratorijas pērtiķiem 1958.gadā, taču vēlāk, pētot Āfrikas dzīvniekus, infekcija tika konstatēta arī vairākām Āfrikas grauzēju sugām. Vīruss tika izolēts no Āfrikas koku vāveres, kas varētu būt dabiskais saimniekdzīvnieks, tomēr laboratoriskos pētījumos konstatēts, ka ar pērtiķu bakām var inficēties dažas primātu sugas, peles, žurkas un truši. Par galveno šīs slimības rezervuāru Āfrikā tiek uzskatītas vāveres un grauzēji.