Foto – Zane Bitere/LETA

Vai pavasaris jau aiz stūra? Liepājas pusē pamanīts pamatīgs gājputnu kāsis 10

Kāds janvārim neparasts skats pirms dažām novērots Liepājas pusē. Tur cilvēki pamanījuši milzīgu gājputnu baru, lidojam kāsī.

Reklāma
Reklāma

Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ieraksta komentāros izteiktas gan laika prognozes, ko šis novērojums varētu nozīmēt, gan bažas.

– Ka tik nav pasteigušās! Uznāks vēl dziļi sniegi, ko tad ēdīs. Būtu žēl, ja tā.
– Uz ziemeļiem vai dienvidiem?
– Zosis pārziemo šogad Latvijā. Liepājas ostas teritorijā, kur pārkrauj kuģus, bija daudz. Liepājas apkārtnē jau kuro gadu novēroju zosis uz laukiem. Kad ezers aizsalst, tad tās laižas uz jūru. Laikam dažas zosis pie mums tomēr pārziemo.
– Tā viņi dara: atlido. Kad uznāk aukstums, atkal aizlido kaut kur netālu uz dienvidu pusi, un tad pavasarī jau atlido pa īstam.
– Nav nekas traks. Vairākus gadus ap 14. – 16. februāri cīruļi jau ir bijuši klāt. Būs agrs pavasaris.
– Iecavas pusē arī redzēju vairākus šos putnu kāšus. Neticēju savām acīm. Vai tiešām tās ir zosis?

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvji skaidro, ka šobrīd jau šāda parādība vairs nav uzskatāma par ārkārtēju. Eksperte Elīna Gulbe saka, ka “brīžos, kad ziemā kļūst siltāks, gājputni virzās uz ziemeļiem un barojas uz atkusušajiem laukiem. Kad paliek aukstāks, atkal pavirzās mazliet atpakaļ uz dienvidiem. Tas nav nekas ārkārtējs.”

Konkrētajā attēlā esot redzamas zosis, kuras šobrīd pie mums ir tikai lidojot cauri – vēlāk tās dosies uz Norvēģiju, Somiju un Krieviju, kur tās ligzdo. Pašlaik esošos grādus virs nulles zosis Latvijā var pārciest bez grūtībām, tāpēc te barojas.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā vēstīts, ka daudzās Eiropas valstīs regulāra gājputnu atgriešanās datumu reģistrēšana pavasaros notiek jau kopš 19. gadsimta vidus.

Šie dati sistemātiski tiek salīdzināti ar klimatiskajiem rādītājiem gan atsevišķās teritorijās, gan Eiropā kopumā. Arī kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā notiek gājputnu atgriešanās reģistrācija un datu apstrāde.

Mūsu valsts teritorijā pirmie gājputnu atgriešanās pētījumi veikti 19. gadsimtā – Jelgavas apkārtnē, laika posmā no 1834. līdz 1839. gadam. Savukārt regulāru gājputnu atgriešanās reģistrāciju LOB uzsāka 1993. gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.