Vai pašvaldības šovasar piedāvās darbu skolēniem? 0
Uģis Mitrēvics, Siguldas novada domes priekšsēdētājs: “Šis būs ceturtais gads, kopš pašvaldība finansē skolēnu vasaras darbu. Strādātgribētāju skaits ar katru gadu pieaug. Sākumā strādāja 150, bet pērn jau 250 skolēnu. Pašvaldība skolēniem maksā darba algu, bet uzņēmēji sedz visus ar darbaspēku saistītos nodokļus.
Ieguvums no šā pasākuma, manuprāt, ir daudz lielāks nekā tie pārdesmit tūkstoši latu, ko pašvaldība atvēl projektam. Pirmkārt, tas ir atbalsts bērniem, kuriem ļoti svarīgi nopelnīt šos 40 vai vairāk latus, jo viņiem tie nepieciešami, kaut vai lai sagatavotos skolai 1. septembrī. Otrkārt, skolēni iemācās strādāt, sajust, kā tas ir – nopelnīt trīs latus dienā, jo, kā esmu novērojis, jauniešu attieksme pret naudu nereti ir vieglprātīga.
Skolēni veic mazkvalificētu darbu. Tas var likt pārdomāt, vai vēlos ko tādu darīt arī turpmāk savā dzīvē vai tomēr investēt sevī, mācīties, lai saņemtu vairāk. Kādam vasaras darbs, iespējams, palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju, bet uzņēmējiem skolēni, sevišķi tie, kas strādā jau otro un trešo gadu, ir labs atspaids karstajā vasaras darbu sezonā.”
Daiga Jurēvica, Carnikavas novada domes priekšsēdētāja: “Bērni ļoti vēlas nopelnīt paši savu naudiņu. Iespēju strādāt piedāvājam skolēniem vecumā no 13 līdz 18 gadiem. Viņi tiek nodarbināti sabiedriski derīgajos darbos, tas nozīmē, teritorijas uzkopšanā, labiekārtošanā, arī puķu dobju un celiņu ravēšanā Carnikavas parkos un skvēros. Atalgojums ir pieci lati dienā par četru stundu darbu. Katrs bērns strādā divas nedēļas, lai pasākumā varētu iesaistīt iespējami vairāk, jo interese ir pietiekami liela. Pērn strādāja 60 skolēnu, tikpat arī šovasar. Galvenais nosacījums, lai viņi būtu deklarēti novada teritorijā. Ja būs pieteikušies vairāk, tad gan priekšroka būs bērniem no trūcīgajām ģimenēm.”
Inta Kaļva, Balvu novada domes izpilddirektore: “Skolēnu darbam novada dome piešķīrusi 6000 latu. Tie attiecīgi sadalīti starp pilsētu un pagastiem, tādējādi vasarā kopā nodrošinātas 54 darba vietas, katrs pusaudzis varēs strādāt ne vairāk kā divas nedēļas. Nosacījums – lai bērns būtu deklarēts novadā un mācītos novada vispārizglītojošajā vai profesionālajā izglītības iestādē. Piesakoties priekšroka darbam vasarā tiek dota skolēniem ar labiem sasniegumiem mācībās, ar labu uzvedību un tiem, kas piedalās pozitīvas vietējās kultūrvides veidošanā. Gribējām izcelt tieši šādus bērnus no pozitīvām, labām ģimenēm, kas cīnās, strādā un neatbilst pabalstu saņemšanas kritērijiem.
Gribu īpaši uzsvērt vēl divas mūsu novada iespējas, kur pusaudžiem vasarā strādāt. Tas ir uzņēmums “Balvi Flora”, ko vecāko klašu skolēni labprāt izvēlas, jo tur labi maksā, lai gan darbs kūdras purvā ir pietiekami atbildīgs. Arī uzņēmums SIA “Compaqpeat”, kas nomā Lutinānu purvu, pērn ņēma darbā skolēnus un arī šogad to darīs – jaunieši vasarā varēs strādāt un nopelnīt.”
Silva Golde, Liepājas domes priekšsēdētāja vietniece: “Šovasar algotam darbam var pieteikties 13 un 14 gadus veci skolēni. Liepājas vispārizglītojošās skolās tiks izveidotas 200 darba vietas. Darbs tiks organizēts piecās maiņās no 3. jūnija līdz 9. augustam. Pusaudži uzkops un labiekārtos skolu apkārtni un sporta laukumus. Katrs skolēns strādās divas nedēļas četras stundas dienā un darba algā saņems 50 latus. Tā kā pieteikumu darbam, iespējams, būs vairāk nekā piedāvājumu, priekšroka tiks dota bērniem no maznodrošinātām vai trūcīgām ģimenēm, daudzbērnu ģimeņu bērniem, bāreņiem un bērniem, kuri atrodas aizbildniecībā, kā arī skolēniem ar labām un teicamām sekmēm un pozitīvu attieksmi pret darbu. Jauniešiem tā būs iespēja lietderīgi izmantot brīvo laiku un nopelnīt. Nenoliedzami, darbs veicinās izpratni par naudas vērtību.”